Začátek Smetanky už je za dveřmi

Search
Close this search box.

13.5.2014    Svitavský deník    str. 1   Titulní strana 

Litomyšl – Do zahájení festivalu Smetanova Litomyšl zbývá už jen pár týdnů. Právě teď dostali druhou šanci všichni milovníci hudby. Festival hlásí několik volných míst i na koncerty, které už byly dříve vyprodané.

 

Začátek padesátého šestého ročníku Smetanky za dveřmi

Litomyšl – Přípravy vrcholí. Do zahájení festivalu Smetanova Litomyšl, který letos vstoupí do svého padesátého šestého ročníku, zbývá už jen pár týdnů. Právě teď, v květnu, dostali druhou šanci všichni milovníci opery, koncertů, symfonické hudby i baletu. Festival totiž hlásí několik volných míst i na koncerty, které už byly dříve vyprodané. Může za to systém rezervace. „Do oběhu se v květnu vrací lístky uvolněné v důsledku neuplatněné rezervace, které byly na začátku předprodeje připraveny pro sponzory, partnery, mecenáše či čestné hosty,“ vysvětlil ředitel obecně prospěšné společnosti Smetanova Litomyšl Jan Pikna. Stejně tak i letos se do prodeje uvolnilo několik lístků také na nejžádanější pořady, které už v březnu byly mezi prvními vyprodanými. „Nově jsou volná místa na pořady jako je Zahajovací koncert, dětský koncert Zpívejte, lidičky, ty české písničky, dokonce na svitavský koncert Gypsy baroque i Velké finále,“ jmenoval Jan Pikna.

            Z celkových přibližně dvaceti osmi tisíc vstupenek je ještě k dispozici na čtyři tisíce míst. U nejžádanějších pořadů by se ale volné vstupenky bez velké nadsázky daly spočítat prakticky jen na prstech jedné ruky.

 

Pro mobily

 

Přípravy na padesátý šestý ročník festivalu běží na plné obrátky. Svou přesnou podobu získal originální interaktivní koncert Klasika je cool, na který je přijít s chytrým telefonem, fenoménem dnešní doby, téměř povinností.

„Podařilo se získat podklady, jak bude koncert vypadat. Kromě Brittenovy skladby „Průvodce mladého člověka orchestrem“, která je známá, uvedeme unikátní symfonii, takzvanou Smartphonii,“ nastínil Jan Pikna.

            Motivy skladeb vážné hudby si uživatelé mobilních telefonů často stahují jako vyzváněcí melodie. Proto festival Smetanova Litomyšl došel k závěru, že je potřeba se tímto fenoménem zabývat.

            „Mnohdy uživatelé ani nevědí, z jaké skladby motiv pochází. Je fajn tyto motivy představit vplné kráse tak, jak mají zaznít,“ uznal ředitel.

            Smartphonie složená právě z několika nejčastěji stahovaných známých melodií nebude mít klasický průběh. Je sestavená z devíti vět, tedy devíti různých skladeb. Každá má ale dvě varianty, o jejichž výběru rozhodnou sami diváci prostřednictvím hlasovací aplikace na mobilních telefonech. „Takže může vzniknout 256 kombinací, jak by mohla symfonie být zahrána. Je otázkou, jak si diváci večera budou přát, aby symfonie vypadala,“ dodal Jan Pikna.

 

Opery i jiné

 

Lístky se dají sehnat také na opery. Mezi nimi i Příhody lišky Bystroušky režiséra Ondřeje Havelky. „Opera měla nedávno premiéru. Byli jsme se na ní podívat. Je to opravdu krásná inscenace plná barevných kostýmů, plná vtipu, humoru. Málokdysestane,abyse na premiéře kritici smáli. Tady byla místa, kde smích opravdu slyšet byl,“ navnadil Jan Pikna.

 

Podobný osud

 

Během festivalu se otevře i zrekonstruovaný piaristický chrám Nalezení svatého Kříže, který byl veřejnosti uzavřený po několik desetiletí. Některé pořady budou uvedeny právě v tomto svatostánku.

            Piaristický chrám se objeví také v jednom ze tří dokumentů, které během festivalu vzniknou. Jeho tématem bude nápadná podobnost osudů chrámu a Lukášových pašijí, které tu zazní.

            „Lukášovy pašije byly několikrát zničeny a vždy se vrátily zpátky do života. Podobá se topříběhukostela, který byl také několikrát téměř zničený a znovu obnovený,“ vysvětlil Jan Pikna a dodal: „Poslední jejich společné vzkříšení proběhne právě v rámci padesáté šesté Smetanovy Litomyšle.“

            Bachovy Lukášovy pašije, které zrekonstruoval Jan Jirásek, známý především jako autor filmové hudby, budou během festivalu v piaristickém chrámu uvedeny v české premiéře.

 

Foto popis| SMETANOVA LITOMYŠL. Mezinárodní operní festival začne už 13. června. Letos se jedná už o padesátý šestý ročník.

Foto autor| Ilustrační foto: Deník

Region| Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz