Začíná 64. Smetanova Litomyšl!

Search
Close this search box.

WEB, Datum: 26.06.2022, Zdroj: czecot.cz, Datum importu: 26.06.2022 09:56, RU/měsíc: 6 454, RU/den: 461, AVE: 2 000,00 Kč, Země: Česko, GRP: 0,01

Tematické duplicity: Ostatní, Kultura a cestovní ruch, Město Litomyšl, Smetanova Litomyšl

Po dvou „covidových” ročnících se program Smetanovy Litomyšle vrací na svou dlouhodobě rostoucí trajektorii počtu pořadů a 9. června tak začíná dosud nejbohatší ročník. Během 27 dní uvede 45 pořadů hlavního programu a nespočet doprovodných programů.

Mezi uváděnými skladbami svítí Carmina Burana, Novosvětská, Straussova Alpská symfonie, oblíbený Čajkovského klavírní koncert b moll či galakoncert sestavený z hitů Smetanových a Dvořákových oper. Největší hvězdou letošního ročníku bude strhující basbarytonista Erwin Schrott, titulní pořad „A znovu láska” připravuje Jiří Pavlica s Hradišťanem, vystoupí Adam Plachetka, Kateřina Kněžíková, Pavel Šporcl, ale také nejuznávanější soubor tzv. poučené interpretace barokní hudby Collegium 1704 Václava Lukse. Taneční adaptaci nesmrtelného příběhu Carmen přiváží přímo z ohnivé Andalusie Antonio Andrade Flamenco Company. Ve Svatou Ludmilu se promění žijící legenda Soňa Červená v novém oratoriu Nádech věčnosti.

„Opravdu výjimečný pro nás letos bude víkend ve společnosti České filharmonie”, popisuje ředitel festivalu Jan Pikna. Symfonická báseň Z českých luhů a hájů pod taktovkou Jakuba Hrůši doslova otevře české předsednictví v Radě Evropské unie. „Společné zasedání české vlády a Evropské komise plánované na 1. července bude pro Litomyšl vskutku mimořádnou událostí,” dodává Pikna. „Hostit všechny zástupce sedmadvacítky i kompletní vládu je pro nás pochopitelně ohromnou ctí.”

Doba proticovidových opatření změnila mnohé, například i způsob nákupu vstupenek. „Byli jsme zvyklí, že se během prvních hodin předprodeje vyprodalo i více než 80 % nabízených míst, byla to každoroční smršť a obrovský nápor na prodejní systém. Tentokrát probíhá předprodej klidněji,” uvádí ředitelka komunikace Eva Piknová s tím, že se zřetelně posunul „horizont plánování” a návštěvníci raději nakupují vstupenky až téměř na poslední chvíli. „Díky tomu se ovšem otevírá mimořádná příležitost navštívit i ty nejatraktivnější pořady, které by jindy byly okamžitě vyprodané,” dodává Piknová. Litomyšlané mohou vstupenky tradičně zakoupit v informačním centru, ve festivalovém centru na zámeckém návrší, online na webu festivalu nebo na telefonu 461 049 232.

Nejen Litomyšlanům Ani letos nebude festivalu chybět Litomyšlany velmi oblíbená doprovodná scéna Festivalové zahrady. Zdobí ji přímé přenosy zahajovacího a závěrečného koncertu a letos také již vyprodaný „Koncert na přání” s Vojtěchem Dykem. Veřejné prostranství města se opět stanou výstavními prostory „Plánu B” Smetanovy výtvarné Litomyšle.

Do Festivalových zahrad na přímé přenosy, orchestry konzervatoří i Báru Polákovou Dosud nejbohatší programovou nabídku přináší i volně přístupná doprovodné scéna Smetanovy Litomyšle – Festivalové zahrady. Programová nabídka čítá přes 120 programových, nejen hudebních bodů. Se svými orchestry vystoupí pražská, pardubická i brněnská konzervatoř. Mezi padesátkou koncertů se blýská Barbora Poláková v akustickém koncertu se svou kapelou, Anna Marie Tichá a Bandjeez, Ondřej Ruml s vokální performancí „Na hubu”, Marta Kloučková s Rozhlasovým Big Bandem Gustava Broma, Tara Fuki nebo Vojenský umělecký soubor Ondráš – ohromné těleso čítající orchestr lidových nástrojů, sbor i tanečníky. Velmi oblíbeným formátem stala tzv. „Večerní klasika”. U brodidla se tak letos za soumraku návštěvníci setkají s opravdu znamenitými umělci – vítězi nemála zahraničních soutěží. Čtení v duchnách připravuje Divadlo Drak a také další dětské pořady – Lidušky na zkoušku či Deskoherna, jsou v programové nabídce již stálicí. Jako hosté diskusního pořadu Na piknik s Klasikou Plus dorazí Vojtěch Dyk, Josef Špaček, Kateřina Kněžíková a Kateřina Englichová, Jan Cina či Václav Luks. Účinkující hlavní scény Smetanovy Litomyšle navíc uvidíte i jako čtenáře básní Jana Skácela v pořadu Kdo by se neSkácel.

Smetanova Litomyšl v televizi, rozhlase a LEDce v Klášterních zahradách Zahajovací koncert letošní Smetanovy Litomyšle mohou zájemci 9. června sledovat i v přímém přenosu České televize na programu ČT art. O přestávce přenosu bude možno zhlédnout dokument z loňského ročníku, jehož průvodkyní bude litomyšlská operní pěvkyně Václava Krejčí Housková. Český rozhlas Vltava svým posluchačům ve čtvrtek 16. června živě přinese Rekviem za mého přítele.

V průběhu roku se pak můžete těšit na rozhlasový záznam koncertu Klavírního tria České filharmonie a Marty Kloučkové s Rozhlasovým Big Bandem Gustava Broma. Česká televize nabídne záznam pořadu Jsem kněžna bláznů.

Jako přímé přenosy na velkoplošnou LED obrazovku v Klášterních zahradách připravuje festival Slavnostní zahajovací koncert se Slovenskou filharmonií, Janou Kurucovou, a Adamem Plachetkou (9. 6.), Koncert na přání – Vojtěch Dyk & The King of Swing (12. 6.) a Velké finále s Police Symphony Orchestra (3. 7.).

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz