Začíná hudební festival Smetanova Litomyšl 

Search
Close this search box.

TV, Datum: 09.06.2022, Zdroj: ČT 24, Zpráva: 12, Datum importu: 09.06.2022 14:38, Sledovanost pořadu: 253 290, Pořad: 12:00 Zprávy ve 12, AVE: 371 610,00 Kč, Země: Česko, GRP: 2,81

Tematické duplicity: Kultura a cestovní ruch, Ostatní, Smetanova Litomyšl

Klára RADILOVÁ, moderátorka

Večer začíná mezinárodní festival vážné hudby Smetanova Litomyšl. Přímý přenos slavnostního zahájení šedesátého čtvrtého ročníku odvysílá ČT Art. Velká část koncertů se bude konat na druhém nádvoří zámku zapsaném na seznamu UNESCO. Víc už doplní Kateřina Bibenová. Kateřino, kdo festival zahájí?

Kateřina BIBENOVÁ, redaktorka

Festival dnes večer ve 20:15 zahájí slovenští filharmonici. Spolu s nimi se ale představí také například český operní pěvec Adam Plachetka a na repertoáru budou pochopitelně skladby zdejšího rodáka skladatele Bedřicha Smetany nebo také písňový cyklus Gustava Mahlera a Dvořákova Novosvětská symfonie. Ta má být symbolem především předzvěstí lepších časů, které podle dramaturgů snad přijdou. Upozornit tím chtěli na dva covidové ročníky, které festival velmi výrazně zasáhly a letos se tedy vážná hudba na litomyšlskou otevřenou scénu vrací po částečné pauze. Tím se dostávám k unikátním prostorům, kde se festival odehrává. Jak už jsem říkala, po širým nebem na nádvoří litomyšlského zámku. Kapacita s instalovaným hledištěm je tady až 1400 návštěvníků, a navíc od roku 2008 je možné poslouchat hudbu na nádvoří i za špatného počasí. Má totiž unikátní zatahovací střechu. Kdo ale může dnešní zahajovací koncert sledovat určitě za jakéhokoliv počasí, jsou diváci České televize. Na programu ČT Art totiž zahajovací koncert poběží živě.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz