Začíná hudební festival Smetanova Litomyšl 

Search
Close this search box.

TV, Datum: 09.06.2022, Zdroj: ČT 1, Zpráva: 12, Datum importu: 09.06.2022 20:07, Sledovanost pořadu: 37 486, Pořad: 18:00 Události v regionech – Praha, AVE: 100 647,00 Kč, Země: Česko, GRP: 0,42

Tematické duplicity: Kultura a cestovní ruch, Ostatní, Smetanova Litomyšl, Město Litomyšl

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Začíná hudební festival Smetanova Litomyšl. Po dvou ročnících poznamenaných covidovou pandemii letos znovu mezinárodní účastí. Většina ze 40 koncertů festivalu je plánovaná pod širým nebem a takový bude i dnešní zahajovací koncert slovenské filharmonie, který začne ve čtvrt na 9 Česká televize vysílá živě na programu ČT Art. A s událostmi v regionech tam budeme živě ještě předtím už teď, máme tam Kateřinu Bibenovou. Kateřino, s čím slovenská filharmonie v Litomyšli vystoupí, o jaký koncert v jejím podání půjde?

Kateřina BIBENOVÁ, redaktorka

Jako první zazní symfonická báseň Valdštejnů tábor, jak jinak než z pera zdejšího rodáka skladatele Bedřicha Smetany. Následovat bude dílo Gustava Mahlera na závěr Dvořákova Novosvětská. Dramaturgové. Jejím zařazením chtěli upozornit na lepší časy, které se dle nich snad blíží. Připomínají mimo jiné 2 pandemii narušené ročníky. Letos se tedy vážná hudba vrací do Litomyšle po částečné pauze a přípravu na dnešní večer můžete právě teď sledovat. Diváci České televize ale mají možnost vidět celý zahajovací koncert od 20:15 ho bude živě vysílat program ČT Art. Město Litomyšl ale během léta je už jen hudbou, ale i výtvarným uměním. Letos už po osmnácté totiž bude souběžně probíhat také festival Smetanova výtvarná Litomyšl a více už v reportáži.

Šárka RUSNÁKOVÁ, redaktorka

Asfaltové iglú od rakouského výtvarníka Markuse Hans Leitnera patří k výtvarným dílům tzv. plánu B, výstavy pod širý nebem.

Jakub SKŘEJPEK, spoluorganizátor, Smetanova výtvarná Litomyšl

Zrovna tohle dílo má být takový environmentální apel, kdy materiál, který běžně známe na silnici, tak najednou tvoří nějakou novou hmotu a přetváří se V něco úplně nového.

Šárka RUSNÁKOVÁ, redaktorka

Plán B je jedním z projektů festivalu Smetanova výtvarná Litomyšl už třetím rokem. Začínal v době covidu, kdy lidé nesměli do galerií. Ty se letos k festivalu opět připojili s množstvím zajímavých výstav a projektů.

Jakub SKŘEJPEK, spoluorganizátor, Smetanova výtvarná Litomyšl

Smetanova výtvarná Litomyšl nabízí celou řadu klasických výstav galerií. Mezi všemi můžu zmínit Gary Kubíka, Stanislava Kolíbala na zámeckém Návrší sbírka z lichtenštejnských sbírek nádherné akvarely, které se sem dostávají vlastně poprvé.

Šárka RUSNÁKOVÁ, redaktorka

Velkým lákadlem je také například nová výstava ve vrcholové Portmoneum nebo ta díly Toyen.

Zdeněk SKLENÁŘ, galerista

Výstava v reprezentativním souboru představuje 33 vzácných originálů, z nichž je 31 grafických listů.

Šárka RUSNÁKOVÁ, redaktorka

Zatímco festival Smetanova Litomyšl končí 5. července jeho výtvarná část bude pokračovat po celé léto. Šárka Rusnáková, Česká televize, Litomyšl.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz