Začíná předprodej vstupenek na Smetanovu Litomyšl

Search
Close this search box.

24.2.2016    Mladá fronta DNES    str. 15   Kraj Pardubický — Jaroslav Hubený   

LITOMYŠL Dnes začíná prodej vstupenek na 58. ročník festivalu Smetanova Litomyšl. Zatím jen prodejem cenově zvýhodněných víkendových balíčků zahrnujících tři večerní pořady každého víkendu. Hlavní předprodej jednotlivých vstupenek pořadatelé zahájí ve středu 2. března, v den narozenin Bedřicha Smetany. Festival se bude konat od 9. června do 3. července.

 

            „Během pětadvaceti dnů se uskuteční 35 pořadů a připraveno je 29 tisíc vstupenek. Lístky je možné si zakoupit v informačních centrech, on-line na webu festivalu a v prodejní síti TicketPortal,“ řekl ředitel festivalu Jan Pikna. Zájem o vstupenky bývá každoročně obrovský. Lze předpokládat, že festival bude vyprodán i letos. „Zůstane především svátkem milovníků hudby klasické, ale to neznamená uzavřený jen v jedné škatulce, docela bohatě košatí i k jiným směrům a žánrům,“ řekl dramaturg Vojtěch Stříteský.

            Mezinárodní festival jednak slibuje historicky nejvyšší počet osmi operních titulů, čtyři uvede poprvé – jsou jimi Norma, Čert a Káča, Gounodova Romeo a Julie i Míčova Operosa Terni Colossi Moles. Na objednávku Litomyšle zazní vzhledem k výročí 150 let od jejího vzniku nejméně hraná Smetanova opera Braniboři v Čechách. V dramaturgii se odráží i 700. výročí narození Karla IV., jubileum Mozartovo i 70 let od litomyšlského provedení Mé vlasti. Tehdy dirigoval Českou filharmonii Rafael Kubelík, nyní to bude podobně nadaný dirigent Jakub Hrůša.

            Smetana nebude v programu jedinou významnou osobností se vztahem k Pardubickému kraji. Platí to například i o Radku Baborákovi, Dagmar Peckové, členech Komorní filharmonie Pardubice a hercích Východočeského divadla Pardubice. Stejné je to i v případě hudebníků z kapely Čechomor, kteří, podobně jako Aneta Langerová, vystoupí na zámeckém nádvoří se symfonickým orchestrem. Festival bude mimo zámku využívat i renovované prostory zámeckého návrší, litomyšlské chrámy, jeden koncert se uskuteční ve Svitavách a jedna z oper několikrát v přírodním divadle u zámku Nové Hrady. Mimořádné zážitky zřejmě přinese uvedení Mahlerovy Symfonie tisíců, Mše od Leonarda Bernsteina v režii bratrů Cabanových s Vojtěchem Dykem v hlavní roli či koncert „Sólo pro sto smyčců“.

            Podle předsedy správní rady obecně prospěšné společnosti Smetanova Litomyšl Romana Línka stojí letošní Smetanova Litomyšl 30 milionů korun.

            Podíl státu, kraje a města činí 30 procent, obdobnou částkou se na nákladech podílí mecenáši a sponzoři. Výnos ze vstupného činí 40 procent rozpočtu. Samospráva Pardubického kraje na něj přispívá už podruhé částkou 1,65 milionu korun.

 

Foto popis| Vojtěch Dyk V programu festivalu již účinkoval s B-Side Bandem, letos bude Celebrantem v Mši Leonarda Bernsteina.

Foto autor| Foto: archiv MAFRA

 

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz