Začíná prodej lístků na Smetanovu Litomyšl

Search
Close this search box.

TISK , Datum: 10.06.2020 , Zdroj: Mladá fronta DNES , Strana: 13 , Autor: — Jiří Tůma , Vytištěno: 125 467 , Prodáno: 102 677 , Infotype: Nepojmenováno , Datum importu: 10.06.2020 08:07 , Rubrika: Kraj Pardubický , Země: Česko

LITOMYŠL Dnes v 10 hodin dopoledne se rozeběhne prodej lístků na Smetanovu Litomyšl. Festival musel letos kvůli koronaviru pozměnit svůj program i termín konání, přesto lze očekávat, že o vstupenky bude velký zájem. Organizátoři totiž museli oželet zahraniční hvězdy, zato se jim do 12 dnů festivalu podařilo získat domácí hudební špičku.

Většinu programu přehlídky, která se bude konat od 2. do 12. července, budou tvořit komorní akce. Celkem se uskuteční 35 pořadů a připraveno bude přes jedenáct tisíc míst pro diváky. „Když jsme se rozhodli reagovat na opatření sestavením programu výhradně z komorní hudby, vnímal jsem to jako úžasnou výzvu. Věřím, že letošní ročník zapíše do historie Smetanovy Litomyšle trvalou stopu, která bude sice odlišná od předešlých, ale docela určitě také nezapomenutelná,“ uvedl umělecký ředitel a dramaturg Vojtěch Stříteský.

Festival přišel o velké koncerty, což by chtěl svým návštěvníkům vynahradit tím, že se dostanou do exkluzivních míst, jakými jsou zámecké divadélko a kaple. „Vycházeli jsme z logiky, že když budou pořady pro méně lidí, musí jich být během jednoho dne více. Záměrem je, aby Litomyšl neztratila obvyklou festivalovou atmosféru, aby návštěvníci zaplnili zdejší hotely, restaurace a obchody, aby se Litomyšlané, hosté festivalu i běžní turisté potkávali s muzikanty na každém kroku,“ řekl ředitel festivalu Jan Pikna.

A bude šance potkat velké hvězdy české hudební scény. Na 62. Smetanově Litomyšli budou zpívat Kateřina Kněžíková, Markéta Cukrová a Václava Krejčí Housková, představí se tenorista Pavel Černoch a barytonisté Jiří Rajniš, Martin Bárta a Roman Hoza, samozřejmě nemůže scházet rezidenční umělec festivalu Adam Plachetka. Reprezentativní je i výběr instrumentalistů, v čele s plejádou špičkových houslistů Josefem Špačkem, Jiřím Vodičkou, Pavlem Šporclem a Martinou Bačovou. Důležitým protagonistou ročníku bude dirigent a hornista Radek Baborák, k jehož iniciativě na podporu muzikantů na volné noze se Smetanova Litomyšl přihlásila.

Počet diváků koncertů rozšíří přenosy. Zahajovací koncert bude v přímém přenosu vysílat Česká televize, Český rozhlas přímo odvysílá koncert souborů Collegium 1704 a Philharmonia Octet, další tři pořady zaznamená pro pozdější vysílání. Streamování svého koncertu na sociálních sítích chystá Česká Sinfonietta. Zahajovací koncert, stejně tak ale již tradiční závěrečné Velké finále a celebrovaná Mše D dur budou přenášeny i do Festivalových zahrad, kde je mohou diváci spolu s dalším každodenním doprovodným programem sledovat zadarmo. Netradiční podobu bude mít také letošní ročník Smetanovy výtvarné Litomyšle. Nebude se konat pouze po dobu trvání hudebního festivalu, ale bude přístupná až do konce léta tak, aby ji mohlo zhlédnout co nejvíce lidí.

„Oprášili jsme některá hotová, ale v novém kontextu oživlá díla a především podpořili vznik zcela nových prací pro tuto konkrétní příležitost. Ambicí přehlídky není zabodovat v kurátorských sofistikovaných žebříčcích, ale skutečně upřímně potěšit. Povzbudit do dalších kroků a ukázat, že lidská kreativita hory přenáší,“ uvedla kurátorka výstavy Lenka Lindaurová.

Mezi vystavující umělce budou patřit hvězdy starší i mladší generace, návštěvníci uvidí díla Jiřího Kovandy, Jiřího Davida, Vladimíra 518, Kateřiny Vincourové, Matyáše Chocholy nebo Richarda Loskota.

Region vydání: Mladá fronta DNES – pardubický kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz