Zahájení festivalu Smetanova Litomyšl

Search
Close this search box.

12.6.2009 ČT 1 str. 19 18:00 Události v regionech – Praha

Jan HRUBEŠ, moderátor
——————–
Dnes večer taky začíná 51. ročník Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl. Po pražském jaru jde o druhý nejstarší festival vážné hudby, který je navzdory ekonomické krizi největší ve své historii. Čím organizátoři návštěvníky letos překvapí, tak na to už se ptám kolegy Michala Klokočníka z pardubické redakce. Michale, příjemný večer. Co tedy bude ozdobou letošního ročníku?

Michal KLOKOČNÍK, redaktor ČT, Litomyšl
——————–
Dobrý poněkud deštivý večer z Litomyšle. Tak kdybychom měli vyjmenovat všechny význačné osobnosti a novinky, tak bychom tu byli velkou a dlouhou dobu. Důležité je, že Smetanova Litomyšl si letos připomíná 60 let od svého založen a mimo jiné si připomíná narození významného skladatele Bedřicha Smetany a například také Bohuslava Martinů, taktéž význačného hudebního skladatele, který pochází z Poličky. Z těch 30 pořadů jenom namátkou v premiéře uvede novou inscenace Smetanova Dalibora, poprvé diváky čeká operní taktovka Jiřího Temla Kocour v botách, v novém pojetí bude i Dvořákova Rusalka. Ta bude mít poněkud zvláštní atmosféru, protože první a třetí dějství se odehraje v přírodním amfiteátru a druhý akt potom na nádvoří litomyšlského zámku. Dnes tedy slavnostní zahajovací koncert od 20 hodin za účasti prezidenta republiky. Na něm se představí Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod taktovkou Ondreje Lenárda. No, a zmiňovali jsem, že právě tady v Litomyšli by mělo také dojít k symbolickému předání štafety předsednictví v Evropské unii a to Švédsku. Stane se tak 28. června a to symbolicky během koncertu EUROPA MUSICALIS. Mimochodem právě ve Švédsku Bedřich Smetana také část svého života pobýval a zmiňovaný koncert EUROPA MUSICALIS bude v živém a přímém přenosu přenášet Česká televize.

Jan HRUBEŠ, moderátor
——————–
A prozradíš, Michale, taky něco z doprovodného programu? Jaký letos bude?

Michal KLOKOČNÍK, redaktor ČT, Litomyšl
——————–
Ten doprovodný program letošní je opravdu velice nabitý. Mě osobně nejvíce zaujala Smetanova výtvarný Litomyšl, což je tradiční doprovodný program. Letos mu dominují monumentální sochy Aleše Veselého, které jsou takřka na všech zákoutím a zajímavých místech tady v Litomyšli. Vyšla také speciální publikace věnovaná Bedřichu Smetanovi, včetně DVD. No, a možná taková kuriozita. Pro filatelisty právě dnes pošta posílala speciální obálky a zásilky s razítkem speciálním razítkem, které je věnovaní Smetanově Litomyšli, takže skutečně i ten doprovodný program je tady velmi bohatý.

Jan HRUBEŠ, moderátor
——————–
K slavnostnímu zahájení operního festivalu Smetanova Litomyšl Michal Klokočník.

 

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz