Zahájení: prezident a diva

Search
Close this search box.

18.6.2007 Svitavský deník str. 1 Titulní strana IVETA NÁDVORNÍKOVÁ, MAGDALENA NAVRÁTILOVÁ18.6.2007 Svitavský deník str. 1 Titulní strana IVETA NÁDVORNÍKOVÁ, MAGDALENA NAVRÁTILOVÁ

Prezident Václav Klaus v pátek večer zahájil festival Smetanova Litomyšl. V sobotu ráno si zahrál tenis se starostou Michalem Kortyšem.

Litomyšl/ Poprvé v dějinách navštívil operní festival Smetanova Litomyšl český prezident. Václav Klaus přijel do města v pátek večer z návštěvy v Olomouckém kraji. Otevřel unikátní výstavu obrazů Františka Kupky v zámeckém pivovaru, zahájil Smetanovu Litomyšl a vyslechl si galakoncert Evy Urbanové. Ta na festivalu oslavila dvacet let své pěvecké kariéry.
"Eva Urbanová se na Smetanově Litomyšli letos představila po jedenácté. Ovšem existují města a festivaly, kde dosud nevystoupila. Rozhodla se v Litomyšli oslavit dvacetiletí své umělecké dráhy. To je pro nás mimořádně potěšující i zavazující," uvedl umělecký ředitel festivalu Vojtěch Stříteský. Pečlivě proto vybírali program, přizvali rovněž hosta, tenoristu Olega Kulka, kterého si pěvkyně výslovně přála. O výjimečnosti galakoncertu svědčí také fakt, že si ho zvolil prezident Václav Klaus. "Galakoncert se stal přehlídkou rolí, které ve své kariéře Eva Urbanová zpívala. Pro festival před šesti lety dokonce nastudovala roli princezny Turandot, proto Smetanova Litomyšl má v jejím uměleckém vývoji své místo," tvrdí ředitel festivalu Jan Pikna.
Prezident Václav Klaus nechápal, proč jeho předchůdci festival opomíjeli: "Vždycky si říkám, co ti prezidenti dělali. Určitě by z krásného zámku a plného hlediště měli takový zážitek jako já." Václav Klaus nebyl na festivalu Smetanova Litomyšl poprvé. V hledišti zasedl už před čtrnácti lety jako premiér: "Vzpomínám si, že jsme si tady s manželkou půjčovali deky a nastydl jsem."
Český prezident přespal v trezorovém apartmá Zlaté Hvězdy. V sobotu ráno si zahrál tenis s litomyšlským starostou Michalem Kortyšem, od něhož obdržel jako dar sportovní vybavení.

Foto popis| SLAVNOSTNÍ GALAKONCERT operní divy Evy Urbanové. Umělkyně oslavila v Litomyšli dvacet let pěvecké kariéry. Diváci v jejím podání slyšeli árii Mařenky z Prodané nevěsty, zpěv z opery Dalibor nebo árie z Rusalky. Symfonický orchestr Českého rozhlasu hrál pod taktovkou Ondreje Lenárda.
Foto autor| Foto: Deník/ Petr Wagenknecht
Region| Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz