Zahajovací koncert si aplaus plného hlediště zasloužil

Search
Close this search box.

11.6.2016    Svitavský deník    str. 3   Svitavsko PETR ŠILAR   

Státní hymnou začal 58. ročník Smetanovy Litomyšle. Úvodní koncert si nenechali ujít významní hosté. Umělci si vysloužili potlesk ve stoje.

Litomyšl – Sváteční nálada panovala ve čtvrtek večer na nádvoří litomyšlského zámku. Právě sem se sjeli milovníci umění, kteří si nenechali ujít první koncert letošního operního festivalu Smetanova Litomyšl.

            Na úvod je čekalo vystoupení Pražského filharmonického orchestru. Zazněly skladby Smetany.

Mozarta a Beethovena.

Koncert vyšperkovalo Dvořákovo trio s úžasným klavíristou Ivo Kahánkem.

„Zvolili jsme komorní filharmonii a myslím si, že pro naše nádvoří nemá dost zvuku. Já jako starý bigbíťák jsem nebyl zvukově ukojen,“ řekl po koncertu ředitel festivalu Jan Pikna. To však neznamená, že úvodní koncert neměl kvalitu. Naopak. „Vše bylo neuvěřitelně dobře připraveno. Navíc bylo plné hlediště. Účastnilo se mnoho vzácných hostů, takže vše bylo společensky na vysoké úrovni,“ dodal Jan Pikna. Účast na koncertu si nenechali ujít nejvyšší představitelé státu, umělci nebo třeba církevní hodnostáři. Mezi pravidelné účastníky patří i exprezident Václav Klaus pod jehož patronátem se festival v minulosti konal. „Smetanovu Litomyšl považuji za pevný bod v kalendáři,“ prohlásil Václav Klaus. Zároveň popřál organizátorům, aby se další koncerty vydařily tak, jako ten první.

            Prezidentskou záštitu má festival mimo jiné i od současné hlavy státu.

 

MARATÓN POKRAČUJE

 

Program Smetanovy Litomyšle je doslova nabitý a návštěvníci se mohou těšit ještě na třiatřicet hudebních zážitků. Na některé z nich lze stále sehnat vstupenky.

            Litomyšl se stává na několik dní hlavním městem kultury,“ poznamenal starostaLitomyšleRadomilKašpar. Připomenul tak tisíce lidí, kteří přijedou během pětadvaceti dnů do města nejen koncertní představení, ale také na výstavy, které se konají v rámci akce Smetanova výtvarná Litomyšl.

 

Foto popis| SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ. K opernímu festivalu patří nejen špičkoví umělci, ale také vzácní hosté.

Foto autor| Foto: Deník/Petr Šilar

Region| Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz