Zahrajte si u Smetanů! Lidé muzicírují v rodném bytě

Search
Close this search box.

21.6.2014    Mladá fronta DNES    str. 1   Kraj Pardubický (dp)  

LITOMYŠL Nejen na ulicích a v parcích lze nyní hrát na klavír. Lidé mohou od letošního června amatérsky muzicírovat i v rodném bytě Bedřicha Smetany v litomyšlském zámeckém pivovaru. Návštěvníkům je k dispozici pianino z roku 1904.

 

            Regionální muzeum v Litomyšli, které rodný byt spravuje, dokonce vyzývá skupiny hudebníků, aby si přinesli vlastní nástroje a zahráli si uvnitř památky.

            „Počítali jsme trochu s tím, že někdo přijde do rodného bytu třeba jenom kvůli pianinu, to se zatím nestalo. Jinak si tu ale návštěvníci běžně hrají, pokud umějí a pokud mají chuť,“ uvedla průvodkyně Šárka Fulíková.

            V rodném bytě je zájemcům k dispozici pianino Rudolf Kotík, vyrobené v Praze kolem roku 1904. Všechny prvky a komponenty nástroje včetně strun a mechaniky jsou původní. Klávesy jsou obloženy slonovou kostí a – jak muzeum píše – „při hře dobře sají pot z prstů“. Ve skladatelově rodném bytě je zároveň otevřen interaktivní program Proč bychom se netěšili… Hravou formou se mohou zájemci seznámit s životem a dílem Bedřicha Smetany. Všechny nabízené programy vznikly při příležitosti významných výročí skladatelova života – 190 let od narození a 130 let od úmrtí.

            Expozice je pochopitelně přístupná i návštěvníkům Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl, který začal před týdnem. Otevřeno je vždy hodinu před zahájením představení a o přestávkách. Jednotné snížené vstupné je 20 korun.

 

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz