Začíná festival Smetanova Litomyšl

Search
Close this search box.

13.6.2013 ČT 1 str. 15 18:00 Události v regionech – Praha 

 

Jorga HRUŠKOVÁ, moderátorka
——————–
Do Litomyšle se opět po roce vrací klasická hudba. Na zámeckém nádvoří začíná
55. ročník Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl. V nadcházejících dnech nabídne 23 představení v podání předních českých a světových interpretů. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.

Michal KLOKOČNÍK, redaktor
——————–
V tradičním prostředí, ale poznamenaném stavebním ruchem při rekonstrukci návrší, akce stále slibuje jedinečné výkony. 55. ročník Smetanovy Litomyšle přesto slibuje vynikající umělce. Dnešní slavnostní zahájení v podání České filharmonie, která pod taktovkou Jiřího Bělohlávka zahraje Smetanovou Mou vlast. Z jednadvaceti tisíc vstupenek jich v prodeji zůstává už pouhých sedem set. Na druhém zámeckém nádvoří během čtrnácti dnů vyrostla obří konstrukce speciálně upravená pro potřeby operního festivalu.

Jan PIKNA, ředitel festivalu
——————–
Přivážíme tribunu, celé zvýšené hlediště, a stavíme tuto konstrukci, která je jednak jevištěm, a je střechou, která kryje jeviště. Ale při dešti se vysune a zakryje
hlediště.

Michal KLOKOČNÍK, redaktor
——————–
Festival letos provází pestřejší nabídka operních titulů. Sicilské Nešpory Giuseppe Verdiho, Mozartův Don Giovanni nebo Smetanovy Dvě vdovy.

Jan PIKNA, ředitel festivalu
——————–
Máme 5 operních titulů, což je dost. A další dvě opery pro děti.

Michal KLOKOČNÍK, redaktor
——————–
Festivalový program počítá i s koncerty, které se neponesou v duchu klasiky a vážné hudby. Každým rokem se přesto nebo možná právě proto těší velkému zájmu diváků.

Eva PIKNOVÁ, Smetanova Litomyšl
——————–
Alternativu tu máme spíš jazzovou ve formě Vojty Dyka.

Michal KLOKOČNÍK, redaktor
——————–
Smetanova Litomyšl nikterak neomezí turistickou sezónu na zámku. Památka UNESCO zůstává po celou dobu otevřená a návštěvníkům nabídne pohled do zákulisí festivalu.

Zdeňka KALOVÁ, kastelánka zámku v Litomyšli
——————–
Třeba návštěvníci, kteří už znají zámek mimo festivalovou dobu, se přijíždějí podívat na konstrukci. Na tu přípravu toho festivalu.

Michal KLOKOČNÍK, redaktor
——————–
27 milionů korun. Takový rozpočet letošní Smetanovy Litomyšle. Organizátoři se museli vypořádat i s nižším příspěvkem od státu. Nejen vážnou hudbu bude město a okolní scény žít do 30. června. Michal Klokočník, Česká televize, Litomyšl.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz