Začíná mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl

Search
Close this search box.

12.6.2009 Hradecký deník str. 14 Kultura regionu SYLVA HORÁKOVÁ
Jedenapadesátý ročník přehlídky nabídne řadu premiérových inscenací i známá jména

Litomyšl/ Všem milovníkům klasické hudby dnes otevírá dveře jedenapadesátý ročník mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl
Večer se na druhém zámeckém nádvoří uskuteční slavnostní zahajovací koncert. Zazní skladby Franze Josepha Haydna ( Koncert pro trubku a orchestr Es dur, Hob. VIIe, 1) Felixe MendelssohnBartholdyho ( Symfonie č. 4 A dur, op. 90 Italská) a Bohuslava Martinů (Kouzelné noci, H. 119, Tři písně na čínské texty pro soprán a orchestr). Z díla slavného litomyšlského rodáka uslyší návštěvníci Z mého života v podání smyčcového kvarteta č. 1 e moll v úpravě pro orchestr. Symfonický orchestr Českého rozhlasu bude dirigovat Ondrej Lenárd.
Z pódia zazní rovněž soprán Kateřiny Kněžíkové a trubka Ole Edvarda Antonsena. Koncert, jehož hostem by měl být také prezident České republiky Václav Klaus, si můžete naladit v přímém přenosu na stanici Český rozhlas 3 -Vltava.
K nejzajímavějším bodům programu 51. ročníku Smetanovy Litomyšle, který potrvá do 6. července, patří světová premiéra vokálně instrumentálního díla skladatelky, cimbalistky a zpěvačky Zuzany Lapčíkové Orbis pictus inspirovaného Komenského dílem.
Dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský k dalším projektům letošního festivalu říká: "V premiéře bude uvedena nová inscenace Smetanova Dalibora, poprvé diváci uvidí operní aktovku Jiřího Temla Kocour v botách a komponovaný pořad Jiřího Pavlici Studánko, rubínko. Prakticky nová bude také inscenace Dvořákovy Rusalky. Premiéru sice uvedlo Národní divadlo během Pražského jara, nicméně litomyšlské představení bude v mnohém originální." Podrobný program letošního mezinárodního festivalu najdete na www.hradecky.denik.cz/smetanka

Foto popis| LITOMYŠLSKÝ ZÁMEK dotváří svojí atmosférou kouzlo festivalu, na němž se každoročně scházejí špičky českého operního umění. K těm letošním patří mladá sopranistka Kateřina Kněžíková (na fotografii nahoře vpravo), která vystoupí na dnešním zahajovacím koncertě. Jeho dirigentem bude Ondrej Lenárd, který je na Smetanově Litomyšli častým hostem (na snímku dole).
Foto autor| Foto: Deník/ Petr Wagenknecht a archiv pořadatele
Region| Východní Čechy
Publikováno| Hradecký deník; Kultura regionu; 14
Publikováno| Krkonošský deník; Kultura regionu; 14
Publikováno| Chrudimský deník; Kultura regionu; 14
Publikováno| Jičínský deník; Kultura regionu; 14
Publikováno| Náchodský deník; Kultura regionu; 14
Publikováno| Orlický deník; Kultura regionu; 14
Publikováno| Rychnovský deník; Kultura regionu; 14
Publikováno| Pardubický deník; Kultura regionu; 14

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz