Začíná Smetanova Litomyšl. Festival na zámku UNESCO

Search
Close this search box.

10.6.2011 Mladá fronta DNES str. 1
Smetanova Litomyšl – příloha
Litomyšl

 

Na nádvoří zámku v Litomyšli diváci uvidí opery Turandot, Její pastorkyňa, Nápoj lásky, Evu Urbanovou, Dagmar Peckovou, ale i recitál jedné z nejlepších koloraturních sopranistek světa Sumi Jo.

Dvacet pět dní, skoro dvacet pět tisíc vstupenek, dvacet osm pořadů pokrývajících širokou škálu uměleckých forem, žánrů a slohů. Taková bude letošní Smetanova Litomyšl, po Pražském jaru druhý nejstarší festival vážné hudby, který potrvá ode dneška do 4. července.
Pořadatelé připravili dva velké hudební projekty. Šostakovičovu 13. symfonii Babí Jar, kterou uvedou při příležitosti 70. výročí nacistického masakru Židů ve stejnojmenné rokli. Premiéru v Litomyšli pak bude mít už tuto neděli hudebnětaneční vystoupení s hudbou Carla Orffa a Igora Stravinského nazvané Písně a tance lásky, které provede neobvyklý ansámbl sestavený z bubeníků a čtyř klavírů, to vše s moderním tancem, projekcemi a výpravným světelným designem. Projekt vznikl na objednávku festivalu. „Je to strhující hudba, která podle mě uchvátí každého," řekl dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský.
Litomyšl toho ale nabídne víc. A nejenom hudbu. Především sedmý ročník Smetanovy výtvarné Litomyšle s výstavou Bohuslava Reynka či Zlatou slzou Frederico Díaze. Kdo přijede na koncert, může si slevou prohlédnout zámek, pro zájemce jsou připraveny i prohlídky zákulisí festivalu.
Letošní ročník Smetanovy Litomyšle nese podtitul Mundus vocalis, tedy „vokální svět". „Chceme se tak více než obvykle přihlásit k lidskému hlasu jakožto prostředku uměleckého vyjadřování," řekl Stříteský. Festival dnes slavnostně zahájí Česká píseň Bedřicha Smetany, kterou doplní dílo dalšího velikána – Symfonie č. 9 d moll Ludwiga van Beethovena. Známý opus č. 125 je znám spíše pod názvem Óda na radost.
Na programu přehlídky letos chybí scénické provedení Smetanovy opery, neboť operní domy kromě Prodané nevěsty žádnou nenabízejí. Diváci si ale nebudou moci stěžovat, že je Smetany málo. Pořadatelé pro ně na 18. června připravili například zajímavý příspěvek ke kdysi emotivní debatě o vztahu Smetanova a Wágnerova díla. Návštěvníci pořadu Příběhy bájných rytířů budou moci porovnat árie, sbory a mezihry z operyDalibor Bedřicha Smetany a Lohengrin Richarda Wagnera. „Tato díla bývala předmětem diskusí, zdali Smetana opisoval z Wagnera, nebo ne. Diváci se samozřejmě dočkají i oblíbeného Svatebního pochodu z Lohengrina," uvedl ředitel festivalu Jan Pikna. Operní žánr ve scénickém provedení zastupuje Janáčkova Její pastorkyňa a ve festivalových premiérách Pucciniho Turandot a Donicettiho Nápoj lásky. Především z operních árií jsou pak sestaveny pěvecké recitály.
Třicet let na pódiích oslaví 16. června na letošním ročníku festivalu Dagmar Pecková.
Jubilejní galakoncert přední české mezzosopranistky bude mít dvě části. V první, pod názvem Poznání a síla písně, zazní díla například Gustava Mahlera, Richarda Wagnera, Richarda Strausse nebo Antonína Dvořáka. Druhá část ponese podtitul Jak šla kariéra a nabídne divákům autory jako Petr Iljič Čajkovskij, Wolfgang Amadeus Mozart nebo Georges Bizet.
Na festivalu vystoupí také jedna z nejlepších koloraturních sopranistek světa. Galakoncert Sumi Jo nabídne koncert pro koloraturní soprán a orchestr fmoll Reinholda Gliera nebo árie z oper Giuseppa Verdiho Rigoletto a La Traviata.
Balet Národního divadla se svými prvními sólisty uvede pořad Svěcení jara, kde kromě závěrečné titulní choreografie Petr Zuska představí své „hvězdné" duety, které proslavily naše přední sólisty na mnoha mezinárodních představeních.
Zvláštní pozornost zaslouží uvedení Shafferova dramatu Amadeus za účasti orchestru, dále koncertní premiéra Jiráskova cyklu Mondi Paralleli, stejně jako hostování vynikající mládežnické filharmonie z Bostonu. Na programu budou i Grafické partitury Milana Grygara nebo literárně-hudební pořad s verši francouzských básníků a skladatelů působících v Paříži v podání herečky TaťjanyMedvecké. Letošní ročník si dává za cíl oslovit více dětských návštěvníků. Právě pro ně jsou do programu zařazeny Miniopery autorské dvojice Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř.

***

„Těším se na Písně a tance lásky. Orff, Stravinskij -to je strhující hudba, která podle mě uchvátí každého."

Rady pro návštěvníky festivalu Litomyšl leží prakticky uprostřed republiky. Projetí trasy z Prahy -Černého mostu před litomyšlský zámek je možné zvládnout za 95 minut. Kde zaparkovat? Pro parkování aut jsou vyhrazeny ulice přiléhající k zámku, v nichž je zastaven běžný provoz, parkovat lze na Smetanově náměstí a parkovišti v ulici Zahájské (průchodem 150m od zámku). Kde se najíst? Oproti minulým létům se restaurace v Litomyšli snaží vyjít vstříc návštěvníkům festivalu, prodlužují provozní dobu a v některých se dobře najíte i po skončení večerního představení. Kde se ubytovat? Ubytovací kapacita v Litomyšli není velká, ale každý rok se zlepšuje. Obstarat vhodné ubytování pomůže informační centrum na telefonu 461 612 161. Co na sebe? Smetanova Litomyšl je „open air" festival, tedy konaný „pod širým nebem". Naštěstí je hlavní scéna ve druhém nádvoří zámku opatřena výsuvným zastřešením, které umožňuje konání pořadu i za mírného deště. Tomu je třeba přizpůsobit oblečení – doporučeno je volit spíše méně formální oděv smožností doplnění o pléd, kabátek, při nočních koncertech najde uplatnění deka. Držitelé vstupenek do sektoru "C" na okraji hlediště musejí počítat s deštěm i při zatažené střeše.

Vstupenky za polovinu na Orffa, Mahlera i Dvořáka Pokud se někdo rozhodne teprve nyní, že se vypraví na festival Smetanova Litomyšl, stálemá šanci, že sežene vstupenky, a dokonce za poloviční cenu. „Snad z důvodu finanční krize a nejistoty z chystaných reforem v nabídce zůstaly i pořady velmi atraktivní, které by v minulosti byly vyprodány mezi prvními," uvedl ředitel festivalu Smetanova Litomyšl Jan Pikna. Například nejlevnější lístek na koncert České filharmonie díky slevě nestojí 490 korun, ale pouze 255 korun.

FAKTA Pořady festivalu s 50% slevou Neděle 12. června Carl Orff, Igor Stravinskij: Písně a tance lásky Sobota 18. června Jan Jirásek: Paralelní světy, Veljo Tormis: Zaklínání železa Sobota 18. června Dalibor & Lohengrin – Příběhy bájných rytířů Neděle 19. června Česká filharmonie Smetana -Novák – Mahler Středa 22. června Svěcení jara, baletní představení Národního divadla Pátek 24. června Antonín Dvořák: Stabat Mater Středa 29. června Igor Stravinskij: Pták Ohnivák, Dmitrij Šostakovič: Symfonie č. 13 b moll „Babí Jar" Sobota 2. a neděle 3. července Gaetano Donizetti: Nápoj lásky Národní divadlo Praha

Foto popis| Druhé nádvoří Neopakovatelnou atmosféru Smetanovy Litomyšle vytváří spojení špičkových hudebních výkonů a prostředí renesančního zámku.
Foto autor| Foto: Radek Kalhous, MF DNES

O autorovi| Přílohu připravili: David Půlpán a Jiří Tůma

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz