Zájem lidí o památky vzrostl

Search
Close this search box.

14.2.2014    5plus2    str. 4   Křížem krážem LUKÁŠ PEŠKA   

V loňském roce navštívilo památky v Pardubickém kraji o tři procenta více lidí.

 

PARDUBICKÝ KRAJ / Přestože začátek sezony nevypadal nejlépe, adventní a vánoční doba spojená s jarmarky a podobnými akcemi, přilákala tolik zájemců, že v celkovém ročním součtu navštívilo objekty ve správě Národního památkového ústavu 156 000 lidí. Je to o tři procenta více než v roce 2012.

Adventní a vánoční čas zahýbal se statistikou zejména pro příznivé počasí. „Dalším důvodem je, že chodí hlavně rodiny s dětmi,“ uvedla Lucie Bidlasová z Národního památkového ústavu.

 

Skanzen tratil

 

Tradičně nejnavštěvovanější památkou v celém kraji je Soubor lidových staveb Vysočina, jehož součástí je i skanzen na Veselém Kopci, který je pro lidi nejpřitažlivější. Celý soubor vloni navštívilo 58 800 zájemců i lidové stavitelství a zvyky. „Paradoxem ovšem je, že tato památka ve srovnání s rokem 2012 ztratila téměř deset tisíc návštěvníků. Přeci jen se tam většina akcí koná pod širým nebem a počasí hraje v návštěvnosti velkou roli,“ řekla Bidlasová.

            Naopak, více než deset tisíc lidí si v loňském roce našlo cestu na zámek do Litomyšle, který tak zaznamenal rekordní nárůst čtyřicet procent. „Přišlo k nám necelých třicet sedm tisíc návštěvníků,“ řekla kastelánka Zdeňka Kalová. Důvodem jsou skončené rekonstrukční práce, které v předminulém roce přístup do renesanční perly ztěžovaly.

            Větší zájem o zámek v Litomyšli byl mezi návštěvníky dán také užší spoluprací mezi operním festivalem Smetanova Litomyšl a zámkem. Součástí ceny vstupenky na festival bylo vstupné do zámku. „Vstupenka byla platná nejen v době konání festivalu, ale po celou sezonu 2013. Do návštěvnosti zámku byla započítána jen když držitel vstupenky zámek opravdu navštívil, nikoliv automaticky,“ upozornil dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský. Se stejným lákadlem chtějí organizátoři přijít i letos.

            O více než 2500 lidí přišlo také na zámek ve Slatiňanech a o tisícovku na hrad Kunětická Hora. Zájem byl i o hrad Litice na Orlickoústecku.

 

Foto popis| Rekord v nárůstu návštěv drží litomyšlský zámek.

Foto autor| FOTO / RADEK LATISLAV

 

Regionální mutace| 5plus2 – Svitavsko

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz