Zajímavé projekty i oblíbené Festivalové zahrady

Search
Close this search box.

TISK , Datum: 12.06.2019 , Zdroj: Týdeník Nové Svitavsko , Strana: 16 , Autor: (jb) , Rubrika: Tipy deníku , Země: Česko

Národní festival Smetanova Litomyšl startuje svůj 61. ročník 13. června.

Pár zajímavostí před začátkem hudební události:

Aleš Březina představí svoji novou operu. K napsání jej inspiroval fascinující příběh talentované židovské malířky Charlotte Salomon, která nepřežila koncentrační tábor v Osvětimi, ale budoucím generacím zanechala strhující dílo: dramatizovanou autobiografii ve více než sedmi stech obrazech s názvem Leben oder Theater? Na vzniku komorního muzikálu Charlotte: Tříbarevná hra se zpěvy se podílel mezinárodní tvůrčí tým a nastudoval jej kanadský soubor Theaturtle Toronto.

Vyvrcholení stipendijního programu MenART se uskuteční v Litomyšli. Festival se soustavně věnuje malým a mladým návštěvníkům a vychovává si tak příští posluchače.

Projekt MenART, jehož se stala Smetanova Litomyšl součástí, umožňuje aktivně se podílet také na přípravě možných budoucích hvězd festivalu. V Litomyšli vyvrcholí první ročník programu a souhrnně se představí jeho výsledky.

V sobotu 22. června v sérii tří koncertů nejprve vystoupí mladí interpreti, ve druhém autoři a ve třetím uslyšíme mentory – Kateřinu Kněžíkovou, Ivo Kahánka, Beatu Hlavenkovou, Terezii Kovalovou a Radku Fišarovou. Souběžně s hudební Smetanovou Litomyšlí probíhá Smetanova výtvarná Litomyšl. Představit se mohou i účastníci výtvarné sekce. Svá díla od 13. června do 7. července vystaví v bývalé Augustově tiskárně. Brownfieldový prostor bude inspirativní pro instalaci nejen prací stipendistů, ale i mentorů Maxima Velčovského, Petra Nikla a Maxima Caise.

Smetanova Litomyšl potřetí nabídne prostor začínajícím umělcům v souběžně probíhajících Festivalových zahradách. Díky partnerům mohou být zahrady bez vstupného.

Celý jeden víkend patří České spořitelně, generálnímu partnerovi festivalu, která nabídne nejen hudební program, ale také hravou školu. Za příznivého počasí se pořady v zahradách uskuteční každý den, o víkendech a v červencové sváteční dny od 10 hodin, ve všední dny jen večer, kdy bude možné sledovat projekce hudebních pořadů a záznamů z festivalového archivu.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz