Zámek u Litomyšle ožije barokními kouzly a tancem víl

Search
Close this search box.

2.7.2012 Mladá fronta DNES str. 15 Kultura Věra Drápelová

 

LITOMYŠL Víly a jiné nadpřirozené bytosti bude možno potkat od středy do soboty na festivalu Smetanova Litomyšl. V jeho rámci se totiž uskuteční česká scénická premiéra opery Henryho Purcella Královna víl, následovaná třemi dalšími představeními.
Dílo anglického barokního skladatele není ovšem operou v pozdějším slova smyslu, v souladu s dobovou tradicí se spíše jedná o hru prokládanou rozsáhlými hudebními čísly. Královna víl vychází ze Shakespearova Snu noci svatojánské a poprvé zazněla roku 1692 v Londýně. Partitura se však ztratila a nalezena byla až počátkem dvacátého století. Královna víl se pak začala vracet na jeviště. V posledních letech ji uvedl například festival v Glyndebournu, letos na jaře se hrála ve vídeňském Theater an der Wien.

S pomocí mapky

Podoba, v jaké zazní na Smetanově Litomyšli, bude přizpůsobena charakteru a námětu díla, ale především zvolenému prostředí. Režisérka Magdalena Švecová totiž produkci připravuje v přírodním divadélku v rokokovém zámečku Nové Hrady, přezdívaném „české Versailles", který se nachází kousek od Litomyšle. Vypustila tedy mluvené texty a důraz položila na atmosféru. „Barokní večer bude zahrnovat netradiční prohlídku zámku, kterou zpestří nejen občerstvení, ale i malé divadelní předkrmy. Hosté si pomocí jednoduché mapky budou moci vybrat, zda navštíví kromě stálé expozice zámku například hudbou ozvučený altánek, minikurz barokního tance či jiná překvapení," naznačuje Švecová.
Večer pak vyvrcholí představením Královny víl pod taktovkou Davida Švece. V jednotlivých rolích se představí Lenka Máčiková, Jiří Sulženko, Jaroslav Březina a Jan Šťáva. Spoluúčinkovat budou i tanečníci, chlapecký sbor Boni Pueri a soubor dobových nástrojů Le Chamarré Cháteau Ensemble.

Od vepřů k opeře

Zámek Nové Hrady doslova povstal z ničeho. Objekt z druhé poloviny 18. století byl po roce 1948 nevhodně využíván a postupně chátral. V padesátých letech v něm dokonce byla výkrmna vepřů. K částečné rekonstrukci se přistoupilo až koncem osmdesátých let, roku 1992 byl objekt vrácen původním majitelům, od nichž jej po pěti letech zakoupili nynější vlastníci, manželé Kučerovi. Ti se pustili do důkladné obnovy a začali návštěvníkům nabízet nejrůznější programy.
Zámecký život by měla obohatit i letos započatá spolupráce s festivalem Smetanova Litomyšl, která má nadále pokračovat.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz