Zámek UNESCO se mění. Myslí víc na zábavu pro lidi

Search
Close this search box.

7.6.2010 Mladá fronta DNES str. 3 Kraj Pardubický David Půlpán
Renesanční zámek v Litomyšli prožívá nenápadnou renesanci. Nová kastelánka se tam snaží vrátit život. Otevřela kavárnu v arkádách, sklepení přístupné jen po žebříku a plánuje i středověkou krčmu.

LITOMYŠL Nádherný renesanční zámek v Litomyšli se sice dostal před jedenácti roky na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, ale turistů tam nezačalo jezdit o nic víc než dříve.
Jedním z důvodů bylo i to, že se tam nic tak extra nedělo. Je pravda, že se památka nemusí za každou cenu proměnit v lapač turistů, na druhé straně je poněkud nenormální, když na zámek chodí stejný počet lidí jako před zápisem na prestižní seznam, tedy něco přes 40 tisíc za rok. Tím spíš, že se podle původních odhadů památkářůměla návštěvnost ztrojnásobit. Letos ale změny na zámku nelze přehlédnout. Nová kastelánka Jana Sehnalová, která působila dříve na častolovickém zámku, přišla hned s několika novinkami. Památkáři ve snaze přitáhnout turisty otevřeli na arkádách cukrárnu, zvou lidi do zámeckého podzemí a během Smetanovy Litomyšle budou mít lidé možnost absolvovat prohlídku zákulisí mezinárodního operního festivalu. Sehnalová plánuje uvnitř zámku i otevření krčmy, což bude, jak sama říká, trochu drsnější restaurace, jejíž stěny budou zdobit medvědí kůže.
Příchod nové kastelánky znamenal podle vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu městského úřadu v Litomyšli Michaely Severové změnu pro zámek i pro celou Litomyšl. „Je to správná cesta, vymýšlet doprovodné věci ke klasickým prohlídkovým okruhům. Lidé hledají nějaké zážitky a historická procházka po pokojích je jen pro úzkou skupinu lidí, je to něco, co je už trochu přežité," říká Severová. A přesně podle tohoto pohledu se státní zámek mění.
Tak třeba v pátek začne festival Smetanova Litomyšl, který určitě znamená pro průvodce i turisty omezení a komplikace. „Předtím se na to na zámku jen nadávalo. Jenže kastelánka to naopak obrátila ve výhodu," říká ředitel pardubického pracoviště Národního památkového ústavu Ladislav Kryl.
Zámek nabízí speciální prohlídky zákulisím festivalu. Skupinka deseti lidí vedená průvodcem bude moci prolézt šatny, maskérnu, prohlédnout si techniku. „Každý si bude moci zkusit rozjet posuvné zastřešení nad druhým nádvořím zámku. „Smyslem je, aby lidé viděli, co jindy spatřit nemohou a aby se mohli dozvědět víc o zákulisí festivalu," říká Sehnalová.
Těsně před začátkem festivalu otevřela v arkádách zámku cukrárnu. Až ale skončí festival Smetanova Litomyšl a stavbaři odvezou konstrukci zastřešení na nádvoří, zámek bude zvát hosty do šenku. „Na třetím nádvoří bude gril, návštěvníkům se bude grilovat maso. V mezipatře, které je v pravé části zámku, bude typický drsný šenk, kde návštěvník bude moci zkonzumovat, co se mu venku na ohni udělá. Něco takového široko daleko není. Šenk bude situován do období renesance, nebude to nic načančaného," řekla Sehnalová. Pro dokreslení situace je třeba říct, že šenk bude fungovat v místě, kde bylo dosud skladiště – a nikomu to, zdá se, nevadilo.
Změn na zámku je ale daleko víc. V polovině června bude zámek dávat k lístkům bonusové karty, díky kterým lidé získají v obrazárně, muzeu, zámeckém sklepení, rodném bytě Bedřicha Smetany, Portmoneu či infocentru slevu nebo nějaký bonus.
Uvnitř zámku funguje nová prodejna upomínkových předmětů, lidé mohou vylézt také na zámeckou věž. Vede na ni zhruba 160 schodů a v minulých letech byla přístupná jen výjimečně. Nebo se naopak mohou podívat do sklepení. Rozhodně se nejedná o pohodlné široké a osvětlené chodby, jaké turisté najdou v jiných městech. Do litomyšlského podzemí se leze po kovovém žebříku, ze stropu občas kape voda. „Je to adrenalin, a právě to lidi přitahuje," říká Severová.

Foto popis| Zápis na seznam UNESCO sám o sobě nestačí. Památka musí žít.
Foto popis| Nová kastelánka Jana Sehnalová v podzemní chodbě zámku.
Foto popis| Romantickou kavárnu má časem doplnit i drsný šenk zdobený medvědími kůžemi.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz