Zapněte si mobily, zazní před koncertem klasické hudby

Search
Close this search box.

6.2.2014    Mladá fronta DNES    str. 4   Z domova David Půlpán  

Festival Smetanova Litomyšl láká mladé i na melodie z mobilu

 

Pokud zazvoní někomu z diváků v hledišti divadla či v koncertní síni mobilní telefon, je to těžko odpustitelný trapas. Proto většinou personál diváky před představením či koncertem důrazně upozorňuje, aby své přístroje vypnuli. Jedno zazvonění může zničit zážitek z celého koncertu.

Jenže organizátoři mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl chtějí při jednom z koncertů naopak z chytrých mobilů udělat hlavní aktéry představení.

Mobily nejsou jen doporučeny, ale podle podtitulu pořadu Klasika je cool jsou dokonce povinnou výbavou návštěvníků sálu. „Mobilní telefony budou diváci využívat během koncertu jako hlasovací zařízení. Moderátor bude díky tomu moci komunikovat s diváky, dávat jim otázky, nechávat je hlasovat. Princip je jasný, podrobnosti ještě vymýšlíme,“ nastínil ředitel festivalu Smetanova Litomyšl Jan Pikna.

Vyzváněcí melodie lidé znají, ale netuší, že jde o vážnou hudbu

A to není vše. Mobily dostanou na festivalu své místo i na koncertu Janáčkovy filharmonie Ostrava. Ta na druhém litomyšlském zámeckém nádvoří předvede i suitu sestavenou z oblíbených vyzváněcích melodií. „Mezi vůbec nejpoužívanější vyzváněcí tóny ve světě patří melodie z Mozartovy symfonie g moll,“ uvedl dramaturg operního festivalu Vojtěch Stříteský. Oblíbený je i Radeckého pochod složený Johannem Straussem.

„Klasiku tak mladým lidem přiblížíme daleko více, než kdybychom pro ně udělali výchovný koncert. Toto bude koncert nevýchovný, ale myslím, že pro ně docela zajímavý,“ uvedl Stříteský.

Další novinkou na festivalu, který začne prodávat lístky na začátku března, bude i přenášení závěrečného koncertu do tamních Klášterních zahrad.

„V Klášterních zahradách mohou bezplatně sledovat koncert na plátně třeba batůžkáři,“ řekl Pikna. „Naší ambicí je, aby se za pár let poslední koncert Smetanovy Litomyšle promítal i v dalších městech Pardubického kraje,“ doplnil Stříteský.

Festival, jenž je naplánován na přelom června a července, bude delší a bohatší než v předchozích letech. Pořadatelé přichystali 34 pořadů, z toho sedm oper, tři galakoncerty, představení pro děti, balet i experimenty, při nichž zazní například hudba skupiny Pink Floyd.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz