Zástupci EU návštíví hřebčín i operu

Search
Close this search box.

16.12.2008 Mladá fronta DNES str. 3 Kraj Pardubický (ČTK)
Kladruby nad Labem – Během českého předsednictví v Evropské unii v první polovině příštího roku by měli zástupci unie v Pardubickém kraji navštívit několik turisticky atraktivních míst.
Vedení kraje jim chce ukázat hřebčíny v Kladrubech nad Labem a Slatiňanech, golfové hřiště ve Svratce a operní festival Smetanova Litomyšl. Na zámku v Litomyšli by se mělo odehrát i předání předsednictví Švédsku.
Do regionu přijede 8. května 27 velvyslanců členských států unie, kteří tvoří výbor COREPER II, což je výbor stálých zástupů členských zemí při Evropské unii. Navštíví mimo jiné Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem.
"Jednání se uskuteční od 7. do 10. května, definitivní místo dosud není určeno," uvedl náměstek hejtmana Roman Línek.
Součástí programu velvyslanců bude i návštěva nedaleké Kutné Hory, která je již ve Středočeském kraji. Průvodcovská služba ve spolupráci s Městským Tylovým divadlem pro ně připravuje kostýmované prohlídky městských pamětihodností a koncert Českého národního symfonického orchestru v chrámu sv. Barbory. "Program připravujeme od letošního jara. Pro nás z toho žádná práce navíc nevyplývá," řekla jednatelka Průvodcovské služby Ivana Vopálková.
Ještě větší delegaci zástupců unie čeká Chrudim, kam je plánován na 3. a 4. června seminář pro experty z členských zemí na téma lesnictví. Přijet by mělo asi 80 lidí, kteří budou ubytováni v Pardubicích. Během doprovodného programu navštíví 6. června hřebčín ve Slatiňanech, další den ještě golfové hřiště ve Svratce na Chrudimsku. "Chceme europoslancům představit náš hřebčín i region, žádné speciální přípravy ale kvůli tomu nechystáme. Zástupci ambasád k nám běžně jezdí. Návštěvníkům připravíme ukázku výcviku koní," řekl mimo jiné zastupující ředitel hřebčína Tomáš Kunc.
Tečkou za českým předsednictvím se stane operní festival Smetanova Litomyšl. Během něj by mělo být symbolicky předáno vedení unie Švédsku, zemi, kde český skladatel prožil část života. "Celý festival bude pod záštitou evropského předsednictví," řekl Línek. Pardubický kraj chystá rovněž představit region v Bruselu prostřednictvím svého zastoupení. Na leden je připravena výstava o skladateli Bohuslavu Martinů, rodákovi z Poličky na Svitavsku, na květen expozice o cestovateli Emilu Holubovi původem z Holic na Pardubicku. Na výstavy a další aktivity v Bruselu kraj plánuje uvolnit asi 500 tisíc korun. Akce v Pardubickém kraji budou stát krajskou pokladnu asi dva miliony korun. Další náklady uhradí stát.

Foto popis| Zástupci Unie se podívají také do Kladrub.
Foto autor| FOTO: MAFA

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj

 

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz