Zástupci prestižních festivalů v Litomyšli

Search
Close this search box.

22.3.2012 Svitavský deník str. 1 Titulní strana (ik)

 

Pořadatelé osmnácti prestižních hudebních festivalů budou zítra jednat v Litomyšli. Zvolí prezidenta Asociace hudebních festivalů.
Proberou také výsledky speciálního průzkumu deseti mezinárodních festivalů.

Litomyšl – Do města míří zástupci osmnácti nejvýznamnějších festivalů klasické hudby, které jsou sdružené v Asociaci hudebních festivalů České republiky.
Vrcholní představitelé prestižních festivalů se sejdou v Litomyšli v pátek při mimořádně významné příležitosti. „Ze svého středu budou volit nového prezidenta, který asociaci povede nejméně dalších pět let. Projednávat se také budou výsledky průzkumu, který za pomoci profesionální agentury proběhl v minulém roce," sdělil Jan Pikna, ředitel festivalu Smetanova Litomyšl.

Ztrátové?

Na základě dotazníkového šetření u čtyř festivalů a zpracování účetních výkazů dalších šesti dospěli specialisté k závěru, že hudební festivaly jsou významným zdrojem ekonomických přínosů pro místa svého konání, kraje ale dokonce pro celou českou ekonomiku. „Státní dotace pro hodnocené festivaly činily celkem 27,8 milionu korun. Naopak díky festivalům získaly centrální rozpočty zhruba 59,3 milionu korun. Tedy ve výsledku státu přinesly festivaly více než jednatřicet milionů korun zisku," vysvětlil ředitel Jan Pikna.
Festivalový průzkum tak podle Jana Pikny spolehlivě vyvrátil obecné mínění, že festivaly a kulturní akce jsou pro státní rozpočet zátěží, kterou je v době úsporných opatření rozumné krátit. „Prokázal, že festivaly jsou nejen nositeli společenského a sociálního významu, ale i výhodnou investicí," dodal Jan Pikna.
Mezi deseti hodnocenými festivaly klasické hudby je nejen Smetanova Litomyšl, ale také třeba Pražské jaro, Janáčkovy Hukvaldy, mezinárodní hudební festival Struny podzimu nebo Mezinárodní varhanní festival Olomouc.

***

Pro zajímavost

* Návštěvníci utratili vloni za lístky na festivaly 53,7 milionu korun.
* Festivaly zvýšily obrat české ekonomiky o 516,9 milionu korun, 140,4 milionu připadlo na zvýšení hrubé přidané hodnoty.
* Výdaje festivalů a návštěvníků vygenerovaly přes 190 stálých pracovních míst.
* Výdaje pořadatelů festivalů činily 216 mil. korun.

Region| Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz