Zatrestband se blýskl s „ježkárnami“

Search
Close this search box.

29.6.2012 Jihlavské listy str. 9 Kultura Jiří Varhaník 

 

Orchestr Zatrestband Třešť se minulou neděli a pondělí s velkým úspěchem zapojil do programu prestižního operního festivalu Smetanova Litomyšl.

TŘEŠŤ Nejslavnější písně, orchestrální skladby i texty forbín z divadelních her, revue a filmů Jiřího Voskovce, Jana Wericha a Jaroslava Ježka zazněly v neděli a v pondělí na zámku v Litomyšli. Program nesl titul Koncert na přání – Tmavomodrý svět Jaroslava Ježka.
Pěveckými sólisty byli Taťána Roskovcová, Dagmar Zázvůrková, Petr Macháček, Michal Stejskal a také Petr Píša z Třeště. Zvláštním hostem byla zpěvačka Dasha. Vedle klavíristy Daniela Kyznlinka či Komorní filharmonie Pardubice hrál i swingový Zatrestband Třešť. Spolupráci na scénáři a dramaturgii měl Miloslav Kučera.
Během večera zazněly např. slavné písně Záleží na nás (Panikáři), Šaty dělaj člověka, O Španělsku si zpívám, Holduj tanci pohybu, V domě straší duch, David a Goliáš, Svítá, Nikdo nic nikdy nemá, Na shledanou v lepších časech, Bugatti step, Život je jen náhoda, Tmavomodrý svět, Klobouk ve křoví, Tři strážníci, Když jsem kytici vázala, Babička Mary, Nebe na zemi a mnohé další.
Příprava na velký koncert byla podle Píši velmi náročná: „Udělat zcela zbrusu nově koncertní repertoár Jaroslava Ježka, potom jezdit do Pardubic do Komorní filharmonie na zkoušky, a to vše v období zkoušek a přehrávek na ZUŠkách, kde učí členové Zatrestbandu, v dobách školních výletů, maturit a zkoušek na vysoké školy…," popisuje Píša. Následně museli hudebníci zvládnout vše zpaměti a dvakrát odehrát před zcela vyprodaným pověstným druhým nádvoří zámku v Litomyšli. O program byl totiž takový zájem, že se vyprodal hned dvakrát.
„Myslím, že to je počin, který Třešti zase sluší," uvažuje kapelník Zatrestbandu Píša, „takovéto spojení tolika smyčců s bandem jsem si dlouho přál." Skladby aranžoval Martin Kumžák, koncerty dirigoval Marko Ivanovič.
Na 54. operním festivalu Smetanova Litomyšl se Zatrestband ocitl skutečně ve vybrané společnosti. Mimo mnoha dalších tu letos od 17.6. do 8. července vystupují např. Česká filharmonie, světově proslulý tenorista Marcello Giordani, houslista Pavel Šporcl, Greater Dallas Youth Orchestra nebo Jarek Nohavica. Dalšími hvězdami jsou trumpetista Miroslav Kejmar a Kanagawa University Symphonic Band, Soubor opery Národního divadla Moravskoslezského Ostrava s operou Carmen, skvělý hornista Radek Baborák, Symfonický orchestr Hl. města Prahy FOK nebo jeden z nejuznávanějších barytonistů současnosti Thomas Hampson.

***

Swingaři z Třeště byli aktéry na Smetanově Litomyšli

Foto popis| DALŠÍ Z VELKÝCH ÚSPĚCHŮ v kariéře Zatrestbandu Třešť – dvakrát vystoupil na velkém pódiu Smetanovy Litomyšle na tamním zámku. Na snímku vlevo zpívá Petr Píša zcela napravo.
Foto autor| Foto: archiv Zatrestband

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz