Zažijte svůj festivalový den

TISK , Datum: 28.02.2020 , Zdroj: Mladá fronta DNES +1 , Strana: 8 , Vytištěno: 133 624 , Prodáno: 108 951 , Rubrika: Příloha – Smetanova Litomyšl , Země: Česko

Obsahové duplicity: 27.02.2020 – Lidové noviny 

Nastal den D, hodina H. Vypukl předprodej vstupenek na Smetanovu Litomyšl. Nic jsem nepodcenila. Dostatečně dopředu jsem se zaregistrovala na Ticketportal. cz, takže mi teď zbývalo se jen přihlásit ke svému účtu. A je to tady. Desátá hodina a lístky mizí, ale mám štěstí. Jásám jako malé dítě, a protože jsem zvolila HOMEticket, hrdě si teď sama tisknu vstupenky na své tiskárně.

Zároveň mi v hlavě začne hlodat červík. Vždy jsme jezdili do Litomyšle na otočku, jen abychom nasáli atmosféru festivalu a užili si kulturní zážitek. Co kdybychom si tentokrát v Litomyšli udělali takový super den se vším všudy? Vstupenky mám na sobotu, tak hned hledám možnosti ubytování. Netrvám na hotelu přímo v Litomyšli, protože vím, že si mohu zavolat dispečerovi Smetanovy Litomyšle. Festival totiž disponuje limuzínami od Škodovky, které mimo jiné svážejí a odvážejí bezplatně hosty ubytované v okolních obcích a městech. Raději si hned znamenám číslo na dispečink 702 229 007, protože přeci jen kapacita není neomezená. Ale nakonec nebudu kontakt potřebovat, podařilo se mi sehnat pokoj přímo ve Smetanově rodišti.

Odškrtávám si další položku na seznamu – hotel. Teď už se trochu uklidňuji, protože to hlavní mám.

Ale čekají mě další kroky – večeře a přestávkový stoleček. Objednávkový formulář nacházím už v březnu na www.smetanovalitomysl.cz v sekci Před návštěvou. Vyhledávám nejprve večeře – no tedy, sbíhají se mi sliny, jen čtu meníčko na náš večer. Večeřet před pořadem ve druhém nádvoří budeme přímo v areálu zámku. Skvělé, odpadá nám tak starost s hledáním volného místa v některé z místních restaurací. I když i ty už jsme v minulosti vyzkoušeli a musíme pochválit. Už se ale těším na gastronomický zážitek s výhledem na zámek. Navíc součástí tříchodového menu, které se podává vždy 90 minut před oficiálním začátkem pořadu, je víno, nápoje a káva. Škrtám si v seznamu večeře. Uff. Mířím k formuláři na přestávkový stoleček.

Občerstvení během přestávek je už v poslední době „vychytané“, ale přeci jen má nádvoří kapacitu až 1 300 míst. U stánků tak může být fronta. Volím si tedy přestávkový stoleček. Už teď vím, že se mohu těšit na sekt, sýr, něco k zakousnutí…

Tak to bychom měli. Když už jsem na webu smetanovalitomysl.cz, pátrám dál, zda se nedozvím ještě něco zajímavého. Sekce Před návštěvou je plná užitečných rad. Třeba zde píší o tom, jak se obléknout. Vypadá to, že šaty, které si vezmu, splňují povinnost formálního oděvu, tedy večerních společenských. Je zde přímo uvedeno:

„To znamená pro pány tmavý oblek s košilí a kravatou, pro dámy šaty či sukni délky minimálně pod kolena nebo společenský kostýmek. Muži samozřejmě uzavřenou obuv, polobotky, dámy to mají s volbou obuvi poněkud komplikovanější. K formálnímu oděvu jistě patří lodičky, prakticky celá Litomyšl je ale vydlážděná historickou dlažbou se širokými mezerami, zámecká nádvoří jsou vysypána štěrkem. Pokud možno je tedy třeba se vyvarovat vysokých jehlových podpatků. Na rodinné pořady, koncerty s přesahem do jiných žánrů, odpolední pořady pro mládež a podobné nejsou požadavky na dress code až tak striktní, nikdy však nelze zvolit krátké kalhoty, tričko a sportovní či plážovou obuv. Takto oblečený návštěvník nemusí být do hlediště vůbec vpuštěn!“

Tak tyto řádky by si někteří měli přečíst dvakrát. Někdy v hledišti vídám různě oblečené hosty a stydím se za ně. Také zde pořadatelé píší, že je dobré oblečení přizpůsobit aktuální předpovědi počasí a případně je doplnit o pléd či kabátek.

I když vám pořadatelé na požádání bezplatně zapůjčí deku, vždy je dobře se připravit na padající noční chlad. Hmm, za deku jsem byla často vděčná, to je fakt.

Narážím na webu festivalu na další informace. Ouvertury. Ano, věděla jsem o nich, ale nikdy jsme na ně nešli. Teď se sama sebe ptám, proč jsme je vlastně nikdy nenavštívili? Vždyť připravit se na pořad při lektorském úvodu může být užitečné pro jeho samotné vnímání.

Ouvertury jsou pořádány před většinou „velkých“ pořadů, na jejich konání upozorňuje program a informace na vstupence. Odehrávají se v zámecké jízdárně vždy 60 minut před začátkem pořadu a trvají 30 minut. Vstup je pro držitele vstupenky na pořad bezplatný. Umělecký ředitel festivalu Vojtěch Stříteský uvádí hosty, hudební odborníky, publicisty, ale i autory, dirigenty, režiséry, sólisty. Návštěvník získá informace o uváděných skladbách a jejich skladatelích, způsobu interpretace, okolnostech přípravy inscenace, režijním záměru, někdy i zajímavosti ze zákulisí přípravy. Zní to skvěle, a navíc osobní setkání s tvůrci a interprety může být samo o sobě silným zážitkem.

Připisuji si to tedy na seznam, který se mi začíná plnit, a já vím, že to bude skvělý den na Smetanově Litomyšli. Na papír si ještě poznamenávám důležitý kontakt pro případ, že bych potřebovala s čímkoli pomoct či poradit: 461 612 575. Kamarádka v nouzi na toto číslo volala a chválila si, jak jí mile a rychle pomohli s hledáním ztraceného mobilu.

Už se do Litomyšle moc těším. Letos ještě více než jindy.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz