Zazpívá velká pěvecká osobnost

Search
Close this search box.

2.7.2011 Haló noviny str. 4 Z kultury (the)

 

Jedním z dalších vrcholů letošního 53. ročníku festivalu Smetanova Litomyšl se jistě stane hostování mezinárodně uznávané korejské koloraturní sopranistky Sumi Jo (na snímku). Její pěvecké kvality jsou v mezinárodních aspektech hodnoceny jako špičkové.
Půvabná asijská umělkyně Sumi Jo získala první intenzivní vazby s uměním již v rodině, neboť její matka se věnovala aktivnímu zpěvu také. Právě ona ji jako čtyřletou holčičku zapsala do hodin klavírní výuky, od šesti let se dívka seznamovala také se základy pěveckými. Jako dítě Jo často trávila studiem hudby až osm hodin denně. V roce 1980 svá dosavadní studia úspěšně absolvovala a pokračovala ještě na soulské univerzitě. Absolvovala tehdy několik úspěšných koncertních vystoupení, nahrávala také pro korejská média. Jejím profesionálním operním debutem se stala role Zuzanky v Mozartově Figarově svatbě na scéně soulské opery. Od roku 1983 se rozhodla studia prohloubit ve významném římském hudebním učilišti Accademia di Santa Cecilia. Mezi jejími učiteli tam byli uznávaní pěvci Carlo Bergonzi a Giannella Borelliová. I během těchto studií se stále více prosazovala nejen jako pěvkyně koncertní, ale rovněž v celostátním rozhlasovém a televizním vysílání. Tehdy si také pro snadnost evropského vyslovování svého jména zvolila pseudonym Sumi. Toto její umělecké jméno totiž bylo přijatelnější a šetrnější vůči vyslovování v evropských kruzích než původní rodinné jméno Su-Gyeong. Významnou římskou hudební akademii absolvovala mladá pěvkyně v roce 1985.
Základy pěveckého mistrovství talentovaná mladá umělkyně získávala také u slavné pěvkyně Elisabeth Schwarzkopfové, díky čemuž se mladá Korejka úspěšně umístila v řadě významných mezinárodních interpretačních soutěží (kromě Soulu také v Barceloně, Neapoli, Pretorii aj.). V srpnu 1986 suverénně získala první cenu ve veronské mezinárodní pěvecké soutěži k poctě Carla Alberta Cappelliho, jež je ve svém oboru vnímána jako jedna z nejvýznamnějších na světě. To jí samozřejmě otevřelo cestu k dalším úspěchům.
Následující umělecká dráha byla neuvěřitelně strmá a vedla do špičkových světových operních a koncertních center. Sumi Jo se například v roce 1986 zaskvěla jako Gilda ve Verdiho opeře Rigoletto. Tento výkon dokonce upoutal pozornost dirigenta Herberta von Karajana, který ji vzápětí obsadil ve Verdiho opeře Maškarní ples po boku věhlasného tenoristy Plácida Dominga. Stalo se tak během Salcburského festivalu v roce 1987. Téhož roku triumfovala na scéně Bavorské státní opery v Mozartově Figarově svatbě. Rok 1989 ji zastihl při působení ve Vídeňské státní opeře – tak bychom mohli mapovat její závratnou dráhu až do současnosti. Nechyběla ani slavná newyorská Metropolitní opera, kde zobrazila Gildu v opeře Rigoletto a následně také Oscara v Maškarním plese či další nabídky z celého světa včetně slavné londýnské Royal Opera v Covent Garden. Tam debutovala jako Olympia v Hoffmannových povídkách, záhy tam ještě uvedla také Adinu v opeře Nápoj lásky, Elvíru v Puritánech či mozartovskou Královnu noci.
Úspěchy na sebe nedaly čekat a její triumfy samozřejmě zaujaly také majitele nejvýznamnějších nahrávacích studií. Do současné doby pěvkyně realizovala padesát titulů. Její široký, lyricky měkce znějící belcantový repertoár jí přinesl i prestižní Cenu Grammy. Hostuje po celém světě ve všech významných metropolích s nejlepšími světovými orchestry, po boku vynikajících operních hvězd a pod taktovkou uznávaných dirigentských osobností. Nechybějí mezi nimi ani James Levine, Lorin Maazel, Zubin Mehta, Kent Nagano či sir Georg Solti.
Sumi Jo zpívala i na mezinárodních olympijských hrách v Pekingu. V osobním životě je známa také jako zanícená obhájkyně práv zvířat. Je jednou z pouhých pěti asijských celebrit v rámci kampaně Lidé pro etické zacházení se zvířaty Asia-Pacific (PETA), což samo o sobě vypovídá i o jejím morálním profilu a humanistickém cítění.

Foto autor| FOTO – archiv

 

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz