Živé vysílání 11:30 

Search
Close this search box.

RÁDIO, Datum: 01.07.2022, Zdroj: ČRo Radiožurnál, Zpráva: 1, Datum importu: 01.07.2022 12:37, Poslechovost pořadu: 286 062, Pořad: 11:30 Živé vysílání, AVE: 6 087 250,00 Kč, Země: Česko, GRP: 3,18

Tematické duplicity: Ostatní, Kultura a cestovní ruch, Sport

Martin KŘÍŽEK, moderátor

Guvernérem České národní banky je ode dneška Aleš Michl v čele centrální banky střídá Jiřího Rusnoka, kterému vypršel mandát znovu kandidovat nemohl. Michl od roku 2018 působil jako řadový člen rady na jejich jednání vystupoval jako odpůrce zvyšování úrokových sazeb. Praktičtí lékaři nebudou až do konce roku dostávat pokuty za to, když nebudou používat elektronický očkovací průkaz. S původním hrozily ode dneška v prodloužení bez sankčního období vyzval Státní ústav pro kontrolu léčiv rezort zdravotnictví. Švédská automobilka Volvo car postaví závod na výrobu elektrických aut na východě Slovenska. Oznámila to slovenská vláda. Nová továrna by měla stát v přepočtu necelých 30 miliard korun z toho pětinu zaplatí Slovensko. Vytvoří několik 1000 pracovních míst. Ročně vyrobí až 250 000 aut. Výstavba závodu začne příští rok první automobily by měly linky vyjet v roce 2026. Švýcarsko zavádí sňatky stejnopohlavních párů. Hned dneska to v Curychu využije 26 dvojic. Švýcaři tyto sňatky odsouhlasili v loňském referendu. Spolu s tím zaniká institut registrovaného.

Martin KŘÍŽEK, moderátor

Fotbalisty Tottenhamu posílil útočník Gary charleston. Brazilský reprezentant přestoupil z jiného anglického týmu Evertonu se čtvrtým týmem uplynulé sezóny Premier League podepsal smlouvu do roku 2027. Londýnský klub o tom informoval na svém webu.

mluvčí 1,

1 dopravní pražské letiště Václava Havla v Ruzyni od desátého do 15. července uzavře expresní parkoviště před odletovou halou druhého terminálu, a to kvůli přepravě účastníků akcí souvisejících s předsednictvím Česka radě Evropské unie. Očekávejme tedy zvýšený letecký provoz mezi Prahou a Bruselem.

mluvčí 1,

Česká republika dnes začne předsedat Radě Evropské unie. Jedno téma pro vysílání Radiožurnálu. My se za chvíli spojíme s mezinárodně uznávaným dirigentem Jakubem Hruškou. Všechno to hraje dohromady, protože právě on dnes povede Českou filharmonii. Na festivalu Smetanova Litomyšl tentokrát bude právě tento koncert také oslavou začínajícího českého předsednictví.

mluvčí 1,

Litomyšl – Právě tam dnes večer oficiálně Česká republika přebírá předsednictví v Radě Evropské unie. Oslaví koncertem na tamním festivalu Smetanova Litomyšl. Hrát bude Česká filharmonie a vést bude hostující dirigent Jakub Hrůša. Dobrý den, pane dirigente. Dobrý den. Vy jste měl tuto sezónu hodně úspěšnou, za sebou máte inscenaci Lohengrin pro Královskou operu v Londýně, získal jste ocenění International Classic Music. Čím bude pro vás dnešní koncert jiný výjimečný?

mluvčí 2,

No, to je dobrá otázka, myslím si, že údaj jiných v tom, že se zase po delší době vidím s Českou filharmonií koncertním pódiu českým publikem. Teď to bylo nějakou dobu mimo, protože poslední koncerty, které jsme chtěli, byly ovlivněny tou poslední vlnou covidu, tak na to se moc těším. No, samozřejmě ten reprezentativní rozměr spojený s Evropskou unií tomu dává ještě větší slavnost, která teda v Litomyšli vždycky přítomná, ale tak tentokrát to bude asi ještě o něco výraznější. No a pak repertoárem krásné skladby na obou koncertech.

mluvčí 1,

A to mě právě zajímá Česko by v rodišti Bedřicha Smetany dnes večer zazní.

mluvčí 2,

Dnes večer ten první to je ten politický slavností, takříkajíc obsahuje skladby Bedřicha Smetany Z českých luhů a Hájů. Oslava naší celé země. Dalo by se říct potom Josefa Suka Praga, dáte zase pocta hlavnímu městu a druhé půlce zahraje Václav Petr, sólista, violoncellista, Dvořákův violoncellový koncert.

mluvčí 1,

Vy jste hostujícím dirigentem v Římě, pracujete dlouhodobě v Německu. Teď jste opět v České republice, když srovnáte publika, která chodí na vás na vážnou hudbu. Jsou v něčem rozdílná nebo jsou prostě stejný?

mluvčí 2,

Pro mě samozřejmě rozdílná v tom, že ta naše mám ze všech nejradši jasná věc.

mluvčí 1,

Naším hostem byl ve vysílání Radiožurnálu významný dirigent Jakub Hrůša, který dnes povede Českou filharmonii v Litomyšli. Děkujeme za váš čas. Těšíme se na večer na slyšenou.

mluvčí 2,

Já děkuji. Já moc těším, hezký den.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz