Živé vysílání 20:00 

Search
Close this search box.

RÁDIO, Datum: 09.06.2022, Zdroj: ČRo Radiožurnál, Zpráva: 1, Datum importu: 09.06.2022 23:52, Poslechovost pořadu: 55 668, Pořad: 20:00 Živé vysílání, AVE: 3 805 200,00 Kč, Země: Česko, GRP: 0,62

Tematické duplicity: Kultura a cestovní ruch, Ostatní, Sport

Martin KŘÍŽEK, moderátor

Ceny pohonných hmot neklesají ani po snížení spotřební daně. Rusové obyvatelům zničeného Mariupolu vyplácejí důchody jen v rublech a v hotovosti. V brance fotbalové reprezentace v utkání ligy národů v Portugalsku bude gólman Staněk. A zítra bude zataženo až oblačno ojediněle přeháňky teploty do 25 stupňů.

Martin KŘÍŽEK, moderátor

Ani týden po snížení spotřební daně scény pohonných hmot neklesají. Dokonce mírně rostou. Průměrná cena benzínu za týden stoupla skoro 80 haléřů na 46 Kč 55 haléřů za litr. Nafta je v průměru dražší o 34 haléře. Stojí 45 Kč 77 haléřů. Snížení daně je ale podle ministra financí Zbyňka Stanjury ODS účinné benzín. Nafta by podle něj totiž jinak zdražily.

mluvčí 1,

Okamžiku, kdy Evropská komise vyhlásila šestý balík sankcí, kde se výrazně omezuje budoucí dovoz ruské ropy tak rád reakce světových trhů je taková, že roste cena ropy.

Martin KŘÍŽEK, moderátor

Spotřební daně u paliv v Česku od 1. června. Nižší o korunu 50. Třeba podle bývalého ministra průmyslu Karla Havlíčka z hnutí ANO ale vládní opatření proti vyšším cenám pohonných hmot nefungují. Reorganizaci Národní centrály proti organizovanému zločinu připravili sami policisté. Po neveřejném jednání sněmovního výboru pro bezpečnost to řekl ministr vnitra z hnutí STAN Vít Rakušan. Zítra představí policejní prezident Martin Vondrášek. Poslanci výboru se dohodli, že do té doby nebudou změny komentovat. Ministr Rakušan se podle svých slov s podobou reorganizace seznámil na jaře.

mluvčí 2,

V samotném s panem policejním prezidentem diskuze měl jsem řadu otázek, ale vlastně jsem finálně dal zelenou tu politickou zelenou na něco, co si vytvořili sami policisté na policejním prezidiu, a proto já si myslím, že tenhle systém, který bude představen, má šanci na funkčnost.

Martin KŘÍŽEK, moderátor

Rusové začali vyplácet lidem v dobytém Mariupolu. Důchody v rublech, a to pouze v hotovosti. Podle serveru Ukrajinska pravda o tom dnes informoval poradce Mario polského starosty Petro Ondru Juščenko. Výše důchodu v přepočtu na ukrajinskou měnu představuje 2600 hřiven, tedy 2 040 Kč. Rusové peníze do města, které zcela rozbombardovali, přivezli v neprůstřelných automobilech. O důchodce údajně na místě přihlásilo na 47 000 penzistů. Dalších 10 000 lidí s nárokem na penzi prý odmítlo peníze od okupantů přejmout.

Martin KŘÍŽEK, moderátor

Hygienici při kontrole kvality točených a Kopečkových zmrzlin ve středních Čechách zjistili, že víc než polovina ze 108 odebraných vzorků je zdravotně závadná. Obsahovaly bakterie, které můžou citlivým lidem způsobit závažné zažívací potíže. Nejčastější příčinou nevyhovující kvality bývá podle mluvčí středočeské hygieny Dany Šalamounové špatné nebo nepravidelné čištěním zmrzlinového přístroje.

mluvčí 3,

V případě zmrzliny Kopečkové je nejčastější příčinou nevyhovující kvality. Nedostatečná číslo tak kleští, které se používají k nabírání zmrzliny. Tyto kleště byste pokaždé nabírání měli opláchnout čisté vodě a utřít.

mluvčí 4,

Čeští fotbalisté nastoupí k dalšímu zápasu elitní skupiny ligy národů. Po výhře nad Švýcarskem a remíze se Španělskem je v Lisabonu čeká souboj s Portugalci, kteří vedou skupinu o skóre právě před výběrem kouče Šilhavého. V české brance bude gólman Jindřich Staněk Portugalce do utkání povede hvězdný útočník Cristiano Ronaldo reprezentační kpt. Tomáš Souček kanonýr Manchesteru United. Dobře znal z anglické Premier League.

mluvčí 5,

Za mě jsme sem nejlepší hráč světa za posledních 10 15 20 let Kristiána za vraždu. Zážitek pro každýho, kdo má rád fotbal, je to vlastně unikát, ať to je teďka v Manchesteru nebo tady v Portugalsku, tak hráči na něj hodně spoléhají. Dávají hodně balonů, takže my se na něj musíme určitě dát pozor.

mluvčí 4,

Utkání fotbalové reprezentace v Portugalsku začne už za necelých 45 minut stejně jako přímý přenos na Radiožurnálu sport na Radiožurnálu uslyšíte reportážní vstupy.

mluvčí 6,

Krátce po dvacáté hodině a v Litomyšli také.

mluvčí 7,

Začíná právě teď největší tamní hudební svátek festival.

mluvčí 6,

Smetanova Litomyšl uvede víc než 40 hlavních pořadů a několik desítek doprovodných vystoupení koncertů. Potrvá až do 5. července. Přímo z místa se za chvíli přihlásí naše reportérka, i proto nás poslouchejte.

mluvčí 6,

To byla Gven Stephanii teď hudba trochu jinak na východě Čech totiž začal před několika minutami šedesátý čtvrtý ročník Smetanovy Litomyšle. Slavnostní zahájení sleduje reportérka Naďa Kubínková, dobrý večer.

mluvčí 8,

Dobrý večer. Já zdravím 1000. Už za chvíli začne hrát na zámeckém nádvoří Slovenská filharmonie, která festival zahajuje. Po 25 letech měla tady být už v roce 2020, ale pandemie. K tomu vlastně zabránila na pódiu. Bude znít hudba samozřejmě Bedřicha Smetany. To už je tady taková tradice, pak uslyšíme ještě Gustava Mahlera také Antonína Dvořáka a jeho symfonii z nového světa. V letošním mottem festivalu je verš od Jana Skácela a znovu láska a pořadatelé. Tím chtějí vlastně připomenout stoleté výročí od jeho narození. Program festivalu potrvá celých 27 dní. Samozřejmě nezahrnuje jenom díla spojená s láskou a Skácelem, ale jako celek má působit radostně. Laskavě má hlavně smiřovat i v kontextu toho, co se děje na Ukrajině. Jím by se dalo říct, že festival se stal až nečekaně aktuální.

mluvčí 6,

Na diváky letos čeká historicky rekordní počet hudebních pořadů. Chtěli si tak pořadatelé vynahradit poslední 2 ročníky poznamenané pandemií.

mluvčí 8,

Je tomu tak opravdu na festival konečně přijedou po dvou letech zahraniční hosté. Hudební svátek se tak znovu vrátí ke svému plnému rozsahu. Uskuteční se některé koncerty, které byly kvůli pandemii zrušené, chystá se Koncert pro Evropu, kdy Česká filharmonie zahraje v den, kdy Česko převezme předsednictví Rady Evropské unie. Ta nabídka je opravdu velká, vybere si snad úplně každý pestrost toho programu vlastně nenarušil ani fakt, že tentokrát kvůli začínající rekonstrukci zámku nejsou na festivalu žádné velké výpravné opery.

mluvčí 6,

Tradiční akcí Smetanovy Litomyšle je také festival v Klášterních zahradách. Naďo, co ten letos nabídne.

Naďa KUBÍNKOVÁ, redaktorka

Klášterní zahrady, tak koncerty právě na tomto místě jsou i pro ty, kteří tak úplně vážnou hudbu nevyhledávají, takže tam bude znít hudba opravdu těch nejrůznějších žánrů. Představí se kromě klasiky jazz, folk, ale i populární hudba pro teenagery. Pro nejmenší děti pak bude nachystané divadlo. V zahradách je možné si v podstatě sednout na lehátka, sedací pytle nebo jen tak na trávu a poslechnout muziku, kdy chcete, jak dlouho budete chtít a také samozřejmě se odtud dají sledovat živé přenosy. Samozřejmě, pokud je dobré počasí.

mluvčí 6,

Tak ať počasí přeje Naďa Kubínková nám dala vědět o festivalu Smetanova Litomyšl. Moc za to děkuji, hezký večer.

Festival Smetanova Litomyšl – Klasika na zkoušku

WEB, Datum: 09.06.2022, Zdroj: kudyznudy.cz, Datum importu: 09.06.2022 07:52, Celková návštěvnost: 1 570 000, RU/měsíc: 745 757, RU/den: 56 173, AVE: 15 000,00 Kč, Země: Česko, GRP: 0,62

Tematické duplicity: Kultura a cestovní ruch, Ostatní

Smetanova Litomyšl každoročně přichází s novinkami, které se postupně stávají běžnou součástí festivalu a přinášejí hostům zase něco navíc.

Smetanovu Litomyšl dnes zahájí koncert Slovenské filharmonie

WEB, Datum: 09.06.2022, Zdroj: seznamzpravy.cz, Autor: ČTK, Datum importu: 09.06.2022 09:39, Celková návštěvnost: 70 570 000, RU/měsíc: 4 892 293, RU/den: 1 813 436, Rubrika: Pardubický kraj, regiony, AVE: 99 000,00 Kč, Země: Česko, GRP: 20,15, Návštěvy za měsíc: 70 570 000

Tematické duplicity: Kultura a cestovní ruch, Ostatní, Smetanova Litomyšl

Koncert Slovenské filharmonie na zámeckém nádvoří dnes zahájí 64. ročník hudebního festivalu Smetanova Litomyšl. Ve 27 dnech čeká návštěvníky 44 pořadů hlavního programu, který doplní program doprovodný ve Festivalových zahradách a výstavy 18. ročníku Smetanovy výtvarné Litomyšle. Celkem vystoupí asi 3500 účinkujících.

Kvůli chystané rekonstrukci zámku museli letos pořadatelé upustit od velkých operních představení. Částečně je nahrazují galakoncerty všech tří národních divadel. Na zámku v Nových Hradech ale bude uvedeno operní dílo Antonia Vivaldiho Il Farnace, ve Smetanově domě nové nastudování komorní opery Lenky Nota a Olgy Sommerové Jsem kněžna bláznů o osudu Boženy Němcové a též Perníková chaloupka od Jana Kučery pro nejmenší posluchače.

Tradičně se návštěvníci mohou těšit i na komorní díla, orchestrální skladby, duchovní a chrámovou hudbu, ale rovněž na moderní žánry. Budou je zastupovat například Vojtěch Dyk a B-Side Band, tentokrát i s Janáčkovou filharmonií Ostrava. Vystoupí rovněž Emil Viklický a Jazz Dock Orchestra nebo Antonio Andrade Flamenco Company Málaga. Velké finále bude patřit 3. července Police Symphony Orchestra z Police nad Metují. Na úplný závěr bude uvedeno v piaristickém chrámu Nalezení svatého Kříže oratorium Jana Zástěry Nádech věčnosti.

Podrobný program je na stránkách festivalu. Přehlídka končí 5. července.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz