Zpíval jsem v Národním divadle

Search
Close this search box.

14.6.2010 Svitavský deník str. 3 Svitavsko IVETA NÁDVORNÍKOVÁ
Prezident Václav Klaus zahájil v pátek večer mezinárodní festival Smetanova Litomyšl

Litomyšl – Potřetí v řadě zahájil festival Smetanova Litomyšl prezident republiky Václav Klaus. Během přestávky při slavnostním koncertu si udělal chvíli na krátký rozhovor.

* Jaký byl váš den a co všechno jste stihl, než jste přijel na zahájení festivalu Smetanova Litomyšl?

Měl jsem docela pečlivý pracovní den, ale mohu vám prozradit to, co jiní novináři nebudou vědět. Lékař, který mi operoval kyčel před dvěma lety,mně začátkem týdne poslal textovou zprávu: přesně dva roky, povinná kontrola, rentgen. Tak já jsem začal den na Bulovce. Jinak jsem jednal s kandidáty na guvernéra České národní banky. Pak jsem zavítal do Kolína na zahájení festivalu Kmochův Kolín.

* Všichni se ptají, co byste festivalu Smetanova Litomyšl přál. A co byste jí nepřál?

Nepřál bych jí, aby dopadla jako některé jiné akce, na které tvrdě dopadla hospodářská krize. Sponzoři se vypařili a akce se třeba vůbec nekoná. Když si uvědomím, že jsem zahajoval Kmochův Kolín a moje manželka festival v Kutné Hoře a jsem v Litomyšli, tak jsou to tři města vzdálená od sebe méně než sto kilometrů a jsou tam velké hudební festivaly. To dokazuje, že je o hudbu zájem a že se peníze na hudbu vždy najdou. Není na místě plakat.

* Zahajoval jste Kmochův Kolín, to je dechová hudba, a přijel jste do Litomyšle na vážnou hudbu. Kterou preferujete?

Určitě vážnou hudbu, ale na druhou stranu nejsem ten, který by si v životě koupil cédéčko dechové hudby. Jsem proti ofrňování se a ohrnování nosu a dívání se s despektem na dechovou hudbu a jiné žánry. To není fér.

* Vzpomenete si, kdy jste byl poprvé na koncertu vážné hudby?

Já jsem byl dítko, které strávilo asi šest let svého dětství v dětském pěveckém sboru Československého rozhlasu u doktora sbormistra Bohumila Kulínského. Pozor, to je otec dnes tak známého sbormistra. Šest let jsem zpíval v rozhlase. Tím pádem jsem se na koncerty vážné hudby dostal. Se sborem jsem dokonce zpíval i v Národním divadle v Jakobínu.

* Chodíte na koncerty pravidelně nebo jen příležitostně?

Pro politika mého typu je ten koncert, v dobrém slova smyslu, ta nejsnazší věc. Chodit na divadelní představení a filmy, to je už docela složité. Ta hudba je přívětivá. Nicméně koncerty nejen pasivně vnímám, ale také je organizuji. Každý ví omém seriálu šestiletém Jazz na Hradě, který se koná každý měsíc a už tam bylo šedesát čtyři koncertů. Ve středu jsem se loučil s vládou, tak jsme s manželkou pozvali poslance do Lán a připravili jsme překvapivý závěr. Po večeři v zámeckém kostele se konal koncert, kde vystoupila část Hudby hradní stráže a zahrál také Václav Hudeček.

* I v kultuře se odráží ekonomická krize. Myslíte si, že nová vláda začne šetřit a přestane se o krizi tolik mluvit?

Já věřím, že nová vláda šetření určitě nastolí, tomu stoprocentně věřím. Měna tom jedině zajímá, jestli to udělají rozumně nebo nerozumně, paušálně, nepaušálně, citlivě, necitlivě, jestli budou mít přesně jemný cit, tady ano, tady ne. To je zásadní otázka dnešní doby.

Foto popis| KNIHA PRO PREZIDENTA. Starosta Michal Kortyš předal Václavu Klausovi „kroniku" města. Prezident hned tlustou knihu, která se honosí titulem Nejkrásnější kniha v ČR, prolistoval.
Foto autor| Foto: Deník/ Iveta Nádvorníková
Region| Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz