zprávy z domova

Search
Close this search box.

TISK , Datum: 03.03.2021 , Zdroj: Hudební rozhledy , Strana: 14 , Autor: Zpracoval Richard Winter , Vytištěno: 3 000 , Infotype: Nepojmenováno , Datum importu: 06.03.2021 01:31 , Rubrika: Zprávy z domova , Země: Česko

Tematické duplicity: Smetanova Litomyšl, Kultura a cestovní ruch

HUDBA V PRAZE

VÝROČÍ NAROZENÍ WOLFGANGA AMADEA MOZARTA letos soubory Opery Národního divadla a Státní opery připomněly 27. 1. ve Stavovském divadle bez diváků. Důvodem byla protipandemická opatření. Koncert s názvem Mozartovy narozeniny nabídl v přímém přenosu v režii Adama Rezka ČT art. Záznam byl poté dalších 30 dnů přístupný na iVysílání České televize. V programu zazněly ukázky ze skladatelových méně známých oper Idomeneo a La clemenza di Tito. Klasicistní hudební skladatel a klavírní virtuos Mozart se narodil 27.1.1756 v Salcburku. Stavovské divadlo v Praze je jedinou dosud stojící budovou, kde Mozart tvořil a vystupoval.

OBLÍBENÝ CYKLUS FOK s přesahem do výtvarného umění s názvem Obrazy a hudba nabídl 31. l.stream koncertu plný flétnového okouzlení. Flétnistka FOK Hana Knauerová společně s koncertním mistrem Romanem Patočkou, violoncellistkou Petrou Malíškovou a cembalistkou Monikou Knoblochovou zahrála skladby barokních mistrů Johanna Sebastiana Bacha a Georga Philippa Telemanna, které doplnila hudba 20. století Bohuslava Martinů nebo Elliotta Cartera. Hudba byla doplněna krátkými vstupy o slavném malíři Václavu Vavřinci Reinerovi. Došlo na jeho oltářní obraz v kostele sv. Šimona a Judy i na díla vystavená ve sbírkách Národní galerie, za nimiž se kamera pořadu vydala přímo do Sbírky starého umění ve Schwarzenberském paláci.

ORCHESTR BERG PŘEDSTAVIL 3.2. poslední z dvacítky nových skladeb ke zkoušce sirén. Novinku Marka Keprta v přímém přenosu z unikátního secesního kostela sv. Vojtěcha v Praze-Libni vysílal Český rozhlas Vltava, vychutnat si ji zájemci mohli i jako živé video na facebooku. Díky iniciativě Orchestru BERG vznikl u příležitosti jeho 20. sezóny unikátní katalog dvaceti nových skladeb od dvaceti českých skladatelů – a součástí všech byla znějící siréna, tak jak ji znají obyvatelé České republiky z pravidelné zkoušky sirén. Kromě škol, univerzit či vědeckých institucí zazněly novinky například v bazénu, na koupališti, v tiskařské dílně, v kostele nebo v parku.

ČESKÁ FILHARMONIE 4. 2. nabídla první samostatný stream ze svého televizního studia v Rudolfinu. Přenos se uskutečnil pod značkou Czech Phil Media, která byla představena před rokem v souvislosti s přenosem na francouzském hudebním kanálu Mezzo Live HD. Tentokrát jako vysílací platforma posloužily sociální sítě, mimo jiné facebook britského soukromého rádia Classic FM, který má čtyři miliony fanoušků. Na koncertu zazněla pod taktovkou šéfdirigenta a hudebního ředitele ČF Semjona Byčkova Třetí symfonie a moll „Skotská“ od Felixe Mendessohna-Bartholdyho a Koncert pro dva klavíry a orchestr od současného amerického skladatele Bryce Dessnera.

SYMFONICKÝ ORCHESTR ČESKÉHO ROZHLASU připravil na 8.2. živě vysílaný koncert ze Studia 1. Pod taktovkou Roberta Kružíka uvedl předehru Preciosa od Carla Marii von Webera, Velkou charakteristickou symfonii c moll Pavla Vranického a společně se sólistou Ivo Kahánkem také Burlesku pro klavír a orchestr d moll od Richarda Strausse. Přímý přenos vysílala stanice ČRo Vltava.

HUDBA v ČECHÁCH

SYMFONICKÝ ORCHESTR POLICE SYMPHONY ORCHESTRA (PSO) z Police nad Metují na Náchodsku 30.1. odehrál živý koncert nazvaný „Na slyšenou!“ Koncert byl komponovaný jako happening na podporu živé kultury a prostřednictvím místních rozhlasů zazněly čtyři skladby ve všech 14 krajích Česka. „Šedesátičlenné těleso živě odehrálo z kulturního zařízení Pellyho domy v Polici nad Metují, kde bylo možné dodržet bezpečné rozestupy a všechna další opatření. Zároveň před akcí absolvovali hudebníci testy na nemoc COVID-19,“ informovala moderátorka orchestru Lucie Peterková.

V NOVÉM ZÁMKU V KOSTELCI NAD ORLICÍ

uvedla 31.1. agentura Kinský Art Media premiéru prvního dílu nové série komponovaného online pořadu Františka Kinského a Matyáše Nováka s názvem Leden v Novém zámku. S průvodcem pořadu Františkem Kinským, majitelem Nového zámku, si diváci připomněli uplynulý měsíc a jeho významné dny a svátky. Matyáš Novák zahrál kompozice pro klavír se zimní tematikou. První díl završil provedením Vltavy Bedřicha Smetany ve svém vlastním aranžmá, kterým připomněl Den obnovy samostatného českého státu.

MEZINÁRODNÍ HUDEBNÍ FESTIVAL LÍPA MUSICA slaví v letošním roce své 20. narozeniny. Uměleckou garanci při této příležitosti po dvouletém úspěšném působení houslového virtuosa a koncertního mistra České filharmonie Josefa Špačka převezme špičkový Pavel Haas Quartet. Těleso, které patří mezi nejvýraznější světové komorní soubory současnosti, se v rámci jubilejního ročníku festivalu Lípa Musica představí hned v několika koncertních projektech, na kterých bude spolupracovat s předními českými i zahraničními umělci. Nadto v rámci umělecké garance souboru Pavel Haas Quartet vzniká na festivalovou objednávku i zcela nová kompozice, která bude akcentovat ústřední dramaturgickou linku přehlídky v podobě dlouholetého česko-německého kulturního dialogu. Zahajovací koncert se uskuteční 11.9.2021 v libereckém Divadle F. X. Saldy za účasti české violoncellistky Michaely Fukačové a Symfonického orchestru Českého rozhlasu, který bude řídit jeho šéfdirigent Alexander Liebreich. Program bude věnován poctě českému skladateli Antonínu Dvořákovi.

PŘESUNUTÝ 52. ROČNÍK HUDEBNÍHO FESTIVALU ANTONÍNA DVOŘÁKA by se měl v Příbrami a okolí konat od 20.4. do 8.6., kdy pořadatelé plánují celkem 16 koncertů. Festival chtějí věnovat vztahům Dvořáka k rodině i přátelům. V programu se tak nacházejí jak díla jeho přátel, tak díla věnovaná Dvořákem přátelům či rodinným příslušníkům. Hudební festival Antonína Dvořáka v Příbrami loni kvůli pandemii koronaviru odložili na tento rok.

ORGANIZÁTOŘI FESTIVALU SMETANOVA LITOMYŠL chtějí představit program dalšího ročníku až koncem března. Obávají se totiž, aby jej v důsledku přetrvávající pandemie nemuseli opět měnit. Předprodej pak má být zahájen v polovině dubna. Zatím se festival chystá v plném rozsahu, případně by se musel operativně upravovat podle protiepidemických podmínek. Smetanova Litomyšl se má konat od 10.6. do 6.7. a v nabídce by měl mít 44 pořadů s tuzemskými, ale i zahraničními umělci.

HUDBA NA MORAVĚ A VE SLEZSKU

ROLI LEKTORA MEZINÁRODNÍCH DIRIGENTSKÝCH KURZŮ, které se v lednu konaly ve spolupráci s Janáčkovou filharmonií Ostrava, přijal vítěz mezinárodní dirigentské soutěže George Soltiho z roku 2002Tomáš Netopil. Po dobu jednoho týdne vedl deset mladých talentovaných dirigentů z USA, Japonska, Izraele, Jižní Koree, Německa, Ukrajiny, Španělska, Švýcarska a Velké Británie. Jednotliví posluchači kurzu měli mimořádnou možnost dirigovat orchestr Janáčkovy filharmonie Ostrava, který bývá za standardních podmínek plně zaměstnán koncertní sezónou. Po týdenní intenzivní práci předvedli mladí dirigenti své dovednosti 29.1. na společném koncertě zveřejněném na webu, facebooku a YouTube kanále filharmonie.

MORAVSKÁ FILHARMONIE OLOMOUC přenesla 4.2. do online prostředí hudbu německých romantiků. Stěžejní koncert pro lesní roh od Richarda Strausse a vrcholnou symfonii Johannesa Brahmse provedl orchestr pod taktovou svého šéfdirigenta Jakuba Kleckera. Sólového partu Straussova koncertu se zhostil Mikuláš Koska, představitel nastupující generace sólistů na lesní roh a člen České filharmonie. Koncert byl k vidění na webu a facebooku Moravské filharmonie. Záznam koncertu bude ke zhlédnutí i v následujících dnech na YouTube kanále Moravské filharmonie Olomouc, která patří k předním a nejstarším symfonickým orchestrům v České republice. Na jejím uměleckém vývoji se podílely významnéosobnosti české i světové hudební scény.

JANÁČKOVA FILHARMONIE OSTRAVA doprovodila klavíristu Lukáše Vondráčka, vítěze prestižní bruselské soutěže královny Alžběty z roku 2016. Společně 11.2. zahráli skladby Bedřicha Smetany a Sergeje Rachmaninova. Koncert se vysílal online na facebookovém profilu orchestru a na kanálu YouTube. Koncert nazvaný Lukáš Vondráček hraje Rachmaninova měl původně řídit šéfdirigent ostravského orchestru Vasilij Sinajskij. Ale vzhledem k cestovním restrikcím nedorazil. Online koncert zazněl pod taktovkou Leoše Svárovského.

NÁRODNÍ DIVADLO MORAVSKOSLEZSKÉ

v Ostravě uvedlo v premiéře 13. a 15. 2. formou online a televizního přenosu na stanici TV Noe Pucciniho operu Tosca. Martin Bárta se představil v roli nemilosrdného barona Scarpii.„Scarpia je pro mě splněný sen,“ uvedl zkušený barytonista Martin Bárta, který se s touto rolí nepotkává ve své umělecké dráze poprvé. Zpíval ho již na jevišti Státní opery v Praze nebo na maďarském letním operním festivalu v Miškolci. Opera Tosca je podle Bárty geniální svou nadčasovostí i zobrazením prototypu úředníka, který zneužívá svou moc. Pucciniho opera oplývá perfektně zpracovaným a vygradovaným příběhem a dokonalou korespondencí slova a hudby.

NA MEZINÁRODNÍM HUDEBNÍM FESTIVALU LEOŠE JANÁČKA by měl vystoupit mexický violista José Adolfo Alejo Solíš. Akce se uskuteční na různých místech Moravskoslezského kraje, pokud to epidemiologická situace umožní, od 27.5. do 1.7. Na festivalu zazní nejen díla z oblasti klasiky, ale i hudba jazzová a folklorní. Vstupenky jsou již v prodeji. Organizátoři budou v případě neuskutečnění koncertů vracet vstupné. Pokud nepříznivá situace potrvá, budou několik koncertů streamovat.

RUZNE

SPOLEČNOST ARCODIVA vydala 2CD Bohuslav Martinů – Skladby pro violoncello a klavír, které natočil Petr Nouzovský společně s klavíristou Miroslavem Sekerou. Touto nahrávkou Nouzovský dokončil dlouholetý projekt, v rámci něhož natočil kompletní tvorbu Bohuslava Martinů pro violoncello. Komplet obsahuje kromě nově vydaného CD také Koncerty pro violoncello a orchestr č. 1 a 2, Sonátu da camera a Concertino a Sonáty pro violoncello a klavír č. 1,2 a 3. Poslednívydané CD obsahuje Variace na slovenskou lidovou píseň, Variace na Rossiniho téma, Pastorely, Arabesky, Noctuma a Ariettu pro violoncello a klavír. Pro tuto nahrávku Nouzovský oslovil jednoho z nejlepších českých klavíristů, Miroslava Sekeru.

TRADIČNÍ PROLOG FESTIVALU DNY BOHUSLAVA MARTINŮ ve Španělském sále Pražského hradu nemohl proběhnout na konci listopadu z důvodů vládních opatření. Nyní Hudba hradní stráže a Policie ČR program koncertu nahrála a je k dispozici online. Připojil se tak k dalším koncertům festivalu, které jsou na stránkách Nadace Bohuslava Martinů přístupné ke zhlédnutí po celý rok. Z díla Martinů orchestr provedl upravené části z baletu Špalíček. Zahrál také zřídka uváděný Koncert pro trombón a vojenský orchestr Nikolaje Rimského-Korsakova, ve kterém se sólového partu ujal Vít Kořínek. Na programu byly také pozoruhodné skladby repertoáru pro dechový orchestr, Concertante Čechoameričana Václava Nelhýbla a Lincolnshire Posy Australana Percyho Graingera.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz