Zuzana Lapčíková složila oratorium podle Komenského

Search
Close this search box.

15.6.2009 Mladá fronta DNES str. 4 Východní Morava (ČTK, vm)
Praha, Zlín – Za múzické dílo s obrovským množstvím filozofického sdělení považuje Zuzana Lapčíková Komenského spis Obecná porada o nápravě věcí lidských.
Známá cimbalistka, zpěvačka a skladatelka si právě tento spis zvolila jako předlohu ke svému novému oratoriu Orbis Pictus. Oficiální premiéra se uskuteční 23. června na 51. mezinárodním operním festivalu Smetanova Litomyšl, na mimořádném koncertu o den dřív oratorium uslyší diváci v Domě umění ve Zlíně.
"Svět je kodex, viděno očima Komenského. On se v díle pokouší zprostředkovat logiku uspořádání světa. Obdivuji jeho hru čísel, gradaci, vyspělý myšlenkový proud i výstavbu," uvedla Lapčíková.
Zpočátku prý váhala, co je pro ni "zhudebnitelné", a nakonec si vybrala to nejtěžší – část z Obecné porady. Přípravy na koncert ve světové premiéře jsou v plném proudu; podílí se na nich 160 hudebníků z Českého filharmonického sboru Brno, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín a jazzového kvintetu Lapčíkové.
Skladatelka neměla ambici své dílo žánrově vyhranit, jde prý pouze "o muziku komponovanou ve prospěch textu" a soudobé hudební vyjadřování. "Dva roky jsem žila mimo časoprostor a zjistila, že se mi v té pseudorealitě líbí a těžko navrací zpátky," prozradila pocity z komponování jednačtyřicetiletá matka tří dětí, která má za sebou několik úspěšných projektů k baletu a divadelním inscenacím. Orbis Pictus je jejím prvním samostatným celovečerním operním dílem.
Zabývat se vrcholným filozofickýmspisem Jana AmoseKomenského ji lákalo již delší dobu. Žije totiž v Topolné na Uherskohradišťsku, odkud není daleko do pravděpodobného Komenského rodiště Nivnice.
Komenského Obecnou poradu, kterou známý český filozof a pedagog nedokončil, tvoří několik knih. Třetí z nich, nazvanou Pansofia (Všeobecná moudrost), napsal na sklonku svého života při pobytu v Nizozemsku. Má osm dílů, z nichž každý představuje nějaký svět. Od Boha až k člověku a opět zpět k Bohu. Tím, že jednotlivé oddíly nejsou dokončeny, se prý Lapčíkové otevřel prostor pro vlastní fantazii.
Pro oratorium napsala Introdukci čili modlitbu, která vypovídá, komu je dílo určeno a jaké má poslání, na ni navazuje dalších šest částí. Poslední z nich pojednává o mravních normách života jednotlivce a společnosti. "V opusu se střídají plochy vokální a přednášejí v podání smíšeného sboru Komenského texty v úpravách pro vokální projev. Instrumentální složku obsluhuje symfonický orchestr a jazzový kvintet," přiblížila dílo skladatelka, která si v něm i zazpívá a zahraje na cimbál.

***

* Soutěžte o lístky na Orbis Pictus Zuzana Lapčíková uvede v mimořádném koncertě ve zlínském Domě umění nové oratorium Orbis Pictus. Koncert se koná v pondělí 22. června v 19 hodin. Východomoravská příloha MF DNES a zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů pro vás připravily soutěž o šest vstupenek na koncert. Otázka zní: Ve kterém roce vydala Zuzana Lapčíková album Strom života? Odpovědi posílejte do 19. června na adresu MF DNES, Bartošova 45, 760 01 Zlín, e-mailem na adresu: soutez.zlin@mfdnes.cz nebo faxem na číslo 576202222. Tři výherce, z nichž každý získá dvě vstupenky, zveřejníme v sobotu 20. června.

Foto popis| CIMBALISTKA, ZPĚVAČKA A SKLADATELKA. Zuzana Lapčíková.
Foto autor| FOTO:MAFA – ONDŘEJ LITTERA

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – jihovýchodní Morava

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz