V loňském roce se mezi doprovodnými programy Národního festivalu Smetanova Litomyšl objevila Smetanova poetická Litomyšl (SPL). Nechybí ani letos. O jejím letošním programu jsme si povídali s kurátory Žanetou Richterovou a Ondřejem Daňkem.
Letos se Smetanova poetická Litomyšl koná podruhé. Zůstává její koncept stejný nebo se něco mění?
Loňský koncept se osvědčil, takže z něj vycházíme. Máme k dispozici vlastní prostor, kterým je letos Seminární sál v Zámeckém pivovaru. Sem mohou návštěvníci zavítat kdykoliv během festivalu a načerpat trochu klidu a inspirace – bude zde k dispozici poetická knihovna, Nejkrásnější české knihy, výstava Texty, partitury, záznamy a také tvůrčí koutek. V tomto prostoru se každý pátek budou odehrávat autorské večery. Většina akcí Smetanovy poetické Litomyšle ale proběhne na různých místech ve městě: nejvíce z nich ve Festivalových zahradách, kde na návštěvníky čeká čtení poezie před Večerní klasikou, ale také příležitostná vystoupení slam poetry. Ta bude mít navíc vlastní celovečerní exhibici v Music klubu Kotelna a také se objeví na dalších místech po celém městě (ale to má být překvapení).
Z jakých knih a od jakých autorů se bude číst? Proč jste vybrali právě je?
Ve Festivalových zahradách zazní verše českých básníků, kteří jsou proslulí v zahraničí. Chtěli jsme tak poukázat na to nejlepší z poezie, co naše vlast přinesla světu. Nepůjde ale jen o Seiferta, Reynka a Blatného. Posluchači se můžou těšit na básně u nás prakticky neznámého Miroslava Holuba nebo třeba zakázaného Ivana Martina Jirouse a nejpřekládanějšího současného básníka Petra Borkovce.
Kdo bude číst? Máte nějaká známá jména?
I při výběru předčítajících jsme vycházeli z loňského ročníku, kdy básně četli hudebníci vystupující v rámci hlavního programu. Letos se takto představí zpěvačka a skladatelka Beata Hlavenková, která sama poezii často zhudebňuje. Bude číst básníky, jejichž texty použila na svém albu Sně, které získalo cenu Anděl. Těšíme se na hobojistu Viléma Veverku, který čas od času čte poezii posluchačům na svých koncertech. Letos však nebudou v Zahradách Petr Lněnička číst jenom hudebníci, rozhodli jsme se paletu předčítajících rozšířit: máme radost, že pozvání přijal Ondřej Krystyník, mladý básník nominovaný na letošní cenu Jiřího Ortena. Dalším básníkem, kterého návštěvníci znají spíš z televizních obrazovek jako herce, je David Vávra. Oba přečtou texty svých starších kolegů, ale také vlastní tvorbu. Plejádu předčítajících doplní dva další známí herci, Barbora Seidlová a Petr Lněnička. Věříme tedy, že kromě známých jmen máme i nové objevy.
Bude součástí SPL nějaká výstava?
Zdi Seminárního sálu jsme nemohli nechat zet prázdnotou, a proto zde bude k vidění výstava prací mladého hudebního skladatele Iana Mikysky, který se věnuje uměleckým formám na hranici zvuku. Možná si říkáte, jestli to není nějaký nesmysl, že na poetickém festivalu proběhne výstava hudebního skladatele… Věřte, že Ian Mikyska je taky trochu básník a v jeho tvorbě se hranice mezi všemi těmito žánry smývají. Dále bude možné v Seminárním sále zhlédnout výstavu Nejkrásnější české knihy roku a prolistovat si vybrané tituly. Po celou dobu festivalu budou k vidění vítězné knížky za rok 2022. Nově oceněné tituly, vydané v roce 2023, přibydou v pátek 21. 6., teprve týden po vyhlášení vítězů. Litomyšl se tak stane prvním místem, kde je budou návštěvníci moci spatřit pohromadě a prolistovat je.
Co je připraveno pro děti?
Děti, ale také jejich rodiče potěšíme hravou Poetickou dílnou, která vyplní nedělní dopoledne. Účastníci si budou moci vyzkoušet výrobu ručního papíru nebo třeba tvořit spolu s výtvarnicí Markétou Doležalovou. Tu mohou litomyšlští znát například z kavárny Dvorek, kde se představila výstavou akvarelů. Celou nabídku workshopů najdete v programu. Po celou dobu festivalu je pro hravé děti a kreativní dospěláky v Seminárním sále připravený koutek, kde mohou tvořit fantazijní díla, ať už kreslená, psaná či lepená.
Kde všude se bude SPL odehrávat?
Poezie na návštěvníky číhá v nejrůznějších zákoutích Litomyšle. Jak už jsme zmínili, samotná SPL bude mít letos své zázemní v Seminárním sále Zámeckého pivovaru a stejně jako v loňském roce zazní básně před Večerní klasikou na brodidle Festivalových zahrad. I slameři to rozbalí na trávníku Zahrad a dost možná překvapí návštěvníky na místech, kde by je jen tak nečekali. Vybrané verše Máchova Máje ozdobí k oslavě naší vlasti schody litomyšlské fortny, v jejíchž výklencích naleznete také dílo brněnského streetartisty Tima. Další poetické intervence si už ale každý návštěvník musí najít sám, abychom neprozradili vše.
V Litomyšli se letos objeví Poesiomat. Co to je, jak funguje, kde ho najdeme a co bude „říkat“?
Poesiomat je interaktivní periskop z hlubin Země, jukebox na poezii. Na břehu řeky Loučné, pod novou litomyšlskou lávkou, můžou návštěvníci města (nejen během festivalu) vyslechnout básně, hudbu či povídání spjaté s Litomyšlí. Vynález pražského kavárníka Ondřeje Kobzy, který stojí také třeba za Piány na ulici, neslouží jen pro čtenáře poezie. Jde o hravou, mluvící pamětní desku místa, kde si své najdou všichni – od dětí až po dospělé, od znalců poezie po milovníky přírody. Slavnostní první zatočení klikou Poesiomatu proběhne v předvečer zahájení festivalu, v pátek 7. 6. od 18.00 hodin.
Mohou se návštěvníci těšit i na slamery? Kde všude na ně narazí?
Slameři od začátku ke Smetanově poetické Litomyšli neodmyslitelně patří. Jak už jsme zmínili, svou show předvedou hned několikrát ve Festivalových zahradách, ale také na méně očekávaných místech v průběhu festivalu. Ta bychom však rádi ponechali v tajnosti, jelikož mají být okamžikem překvapení. Co můžeme zmínit je vyvrcholení této disciplíny v rámci festivalu, a to Slam Poetry Exhibice v klubu Kotelna v sobotu 22. června.
Jsou v programu i nějací litomyšlští básníci?
Ale ovšem! Jeden z autorských večerů v Seminárním sále je věnován místnímu básnickému uskupení Skupina 20XX. Jejich tvorbu, stejně jako ukázku díla starších litomyšlských básníků 20. a 21. století, najdete také v Poesiomatu.