Moderní koncertní prostor v srdci zámku UNESCO

Search
Close this search box.

Smetanova Litomyšl připravuje pro svůj návrat na nádvoří litomyšlského zámku SmetaNOVÝ sál. Projekt za 60 milionů korun navržený architektem Josefem Pleskotem citlivě propojí moderní technologie s historickým prostředím. Ocelová konstrukce s kapacitou 1300 diváků se nedotkne fasády zámku a nabídne parametry srovnatelné s evropskými koncertními domy. Pod novým zastřešením by se měl odehrát už zahajovací koncert 67. ročníku festivalu Smetanova Litomyšl 14. června 2025.

Architekt Josef Pleskot, známý svým respektem k historickým památkám, navrhl nejen mobilní zastřešení, ale také moderní jeviště a hlediště rozdělené do dvou částí. Nový sál nabídne unikátní akustiku a divákům otevře pohled na cenné fresky a sgrafita. „Tento projekt spojuje hudbu, architekturu a historii. Litomyšl se nebude mít za co stydět ani v evropském měřítku,“ uvedl ředitel festivalu Michal Medek.

Nová střecha bude tvořena dvěma pylony a dvojicí nosných sloupů po stranách jeviště, které ponesou dvoupatrovou konstrukci. Systém střechy se skládá z pevné části nad jevištěm, ta bude vysoká dva metry a bude sloužit k umístění techniky, světel a jevištních tahů, a z výsuvné části nad hledištěm. Nejprve se vztyčí nosné sloupy a na zemi se smontuje horní část střechy, která se poté vytáhne nahoru. Pod ní se následně sestaví spodní část, jež se upevní na místo. Konstrukce je mimořádně lehká a subtilní, přičemž průměr trubek nepřesahuje šest centimetrů, což ji činí méně masivní než běžné lešení.

Na rozdíl od dřívějšího řešení nebude nová konstrukce zakrývat celé nádvoří, ale pouze nezbytné části při operních představeních. Při koncertech zůstanou arkády volné například pro pěvecké sbory, čímž se otevře prostor a zvýší variabilita využití. Střecha dokáže zakrýt hlediště během šesti až osmi minut, a to i během probíhajícího programu, aniž by rušila jeho průběh. Tato rychlost a flexibilita významně zlepší komfort pro diváky a usnadní provoz festivalu. Zatímco montáž původní konstrukce trvala měsíc, nová bude připravena během deseti dnů. „Tento koncept přinese Litomyšli skutečně světový prostor,“ dodal technický ředitel David Bazika.

Projekt byl pečlivě konzultován s Národním památkovým ústavem, aby respektoval historickou hodnotu zámku. Řešení bylo navrženo tak, aby nenarušilo jedinečné prostředí památky UNESCO a zároveň umožnilo pokračování festivalu na nádvoří zámku. Tento přístup zdůrazňuje snahu skloubit ochranu historického dědictví s moderními požadavky na kulturní akce.

Financování projektu zajišťují Pardubický kraj, město Litomyšl, Česká spořitelna a filantropická kampaň „Adopce sedadel“. Lidé mohou za 5 až 50 tisíc korun adoptovat sedadlo, které ponese jejich jméno, a stát se součástí nové kulturní kapitoly Litomyšle. „Adopce sedadla není jen finanční příspěvek, ale i gesto, že lidé chtějí být součástí příběhu festivalu,“ vysvětlil Medek.

Práce na základové desce začnou v únoru 2025, montáž konstrukce je plánována na duben. Pokud se nepodaří zajistit všechny prostředky, organizátoři počítají s překlenovacím úvěrem a druhou vlnou fundraisingu. Cílem je dokončení sálu na jaře 2025, aby se festival mohl konat v novém prostoru, který spojí historickou hodnotu zámku UNESCO s potřebami festivalu.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz