A znovu láska ve Festivalových zahradách

Search
Close this search box.

Doprovodná scéna Festivalové zahrady, která po celou dobu festivalu sídlí v Klášterních zahradách, na své hosty čeká i letos. Opět se můžete těšit na koncerty, divadelní představení, workshopy, programy pro děti, dobré jídlo, pohodovou atmosféru… Ale abychom byli více konkrétní, vyzpovídali jsme dramaturgyni zahradní scény Petru Soukupovou.

V programu je několik linek, které se vinou děním v zahradách. Pojďme si je postupně přiblížit. Začněme pořadem Kdo by se neSkácel.

Téma celého letošního festivalu je A znovu láska… Jedná se o poslední sbírku básníka Jana Skácela. A Ondřej Daněk, koordinátor projektu Smetana 200, přišel s nápadem do letošních Festivalových zahrad dostat i trochu poezie. A tak vznikl pořad Kdo by se neSkácel. Bude se číst z mnoha sbírek mnohými. Do projektu jsme zapojili jak litomyšlskou básnickou skupinu, která si říká Poezie 20XX, tak i přední české umělce jakými jsou dirigent Jakub Hrůša či zpěvačka Kateřina Marie Tichá.

Další linkou je Večerní klasika…

Pilotní ročník večerní klasiky proběhl v loňském roce a K našemu milému překvapení byl navštěvovanější, než jsme čekali. A tak jsme tento program s radostí zařadili i do letošního ročníku. Podařilo oslovit opravdu výborné mladé muzikanty, například Kukal Quartet, Alinde Quintet, Kristýnu Kůstkovou a mnoho dalších, kteří přiblíží klasiku komukoliv, kdo bude mít jen trochu chuť.

Festivalové zahrady spolupracují s konzervatořemi a sbory. Jak jste navázali spolupráci a na které se můžeme těšit?

Festivalové zahrady jsou od svého začátku prostorem pro mladé nadějné a nadšené muzikanty. A jsem moc ráda, že se podařilo navázat spolupráci se třemi konzervatořemi, a to brněnskou, pražskou a pardubickou. Každá přiveze do zahrad klasiku v podání symfonických orchestrů. Budete se moci zaposlouchat do Smetany, Dvořáka, ale i třeba Beethovena.

Tradiční otázka návštěvníků zní: Jaké jsou největší taháky?

K těm letošním určitě patří Barbora Poláková, Kateřina Marie Tichá a Bandjeez nebo Ondra Ruml. Ale mezi taháky rozhodně řadím i již zmiňované orchestry z konzervatoří – i do zahrad zkrátka přijedou početné symfoňáky. Z České televize k nám opět míří Jů a Hele, Český rozhlas vysílá svůj Rozhlasový Big Band Gustava Broma s Martou Kloučkovou, České dráhy zpěvačku Kristýnu Daňhelovou. Velké finále s Adfors ozdobí zmiňovaná Bára, Cirk La Putyka a přímý přenos koncertu Police Symphony Orchestra.

Když jsme u projekcí a představení typu La Putyka, jak je to letos s přímými přenosy a nejen hudebními projekty?

Přímé přenosy nás čekají tři. Zahajovací koncert 9. 6., Vojtěch Dyk a B-Side Band 12. 6., a ono Velké finále 3. 7. Z projektů nejen hudebních bych vyzdvihla VUS Ondráš – v pátek 17. 6. Tento orchestr lidových nástrojů, taneční skupina a sbor jsou vskutku mimořádným tělesem a moc si vážím toho, že přijali naše pozvání. Také ohňová performance s názvem „Svatojánská noc” 20. a 21. 6. jistě zaslouží pozvání. Bude dozvukem koncertu Smetanovy Litomyšle „A znovu láska a Svatojánské vigilie” Jiřího Pavlici.

Pokračujme s pořadem Na piknik s KlasikouPlus…

Jsme rádi, že do programu můžeme opět zařadit Na piknik s KlasikouPlus. Na kus řeči tak zveme osobnosti z programu a celý rozhovor je veden moderátorkou Veronikou Veber Paroulkovou. Diváci, ale i uživatelé sociálních sítí tak budou moci sledovat rozhovory s uměleckým ředitelem festivalu panem Stříteským, s Vojtěchem Dykem, s Kateřinou Kněžíkovou, Janem Cinou a mnoha dalšími.

Na krásné pruhované duchny usedne Divadlo Drak…

Ano, spolupráce s Divadlem Drak pokračuje i v letošním roce. Herci divadla budou opět číst pro děti, pro které v zahradách bude připravena nejedna velká duchna a nejrůznější pohádky.

O víkendech si tematicky pochutnáme…

Myslím, že je skvělé zkoušet zapojit všechny smysly. A tak se návštěvník bude moci zaposlouchat do známých hudebních děl českých i zahraničních skladatelů a zakousnout něco dobrého z kuchyně, odkud daný skladatel pochází.

Novinkou pro návštěvníky Festivalových zahrad jistě bude vystoupení účastníků kurzu Akordeonové léto. Stanou se pravidelnou součástí programu i v dalších letech?

Bylo by to skvělé a věřím, že s Akordeonovým létem též navážeme dlouhodobější spolupráci. Přece jenom vidět třeba akordeonový „skoro orchestr” se jen tak nevidí! 🙂

Co byste si pro letošní ročník přála?

Přála bych si, aby do Festivalových zahrad zavítalo mnoho návštěvníků, aby byli spokojeni a kulturně obohaceni. Festivalové zahrady jsou otevřené všem a všemu, a to jak na straně diváků, tak i na straně účinkujících. Tak si držme palce!

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz