Česká filharmonie zahájila Smetanovu Litomyšl 

Search
Close this search box.

TISK, Datum: 17.06.2023, Zdroj: Chrudimský, Svitavský, Orlický deník +1, Strana: 3, Autor: (čtk), Vytištěno: 2 690, Infotype: Nepojmenováno, Datum importu: 17.06.2023 01:20, Čtenost: 21 151, Rubrika: Zprávy z regionu, AVE: 17 885,57 Kč, Země: Česko, GRP: 0,24

Tematické duplicity: Kultura a cestovní ruch, Ostatní, Smetanova Litomyšl

Obsahové duplicity: 17.06.2023 – Pardubický deník

SVITAVSKÝ deník www.svitavsky.denik.cz

Litomyšl – Vystoupením České filharmonie s dirigentem Tomášem Netopilem začal ve čtvrtek večer hudební festival Smetanova Litomyšl. V hledišti zasedl i prezident Petr Pavel s manželkou. Do sálu přišli za zvuku fanfár a potlesku publika. Koncert začal po státní hymně.

Jako první bylo na programu Scherzo z Triumfální symfonie Bedřicha Smetany, s klavíristou Kirillem Gersteinem pak filharmonie provedla Rachmaninův druhý klavírní koncert c moll, následují Dvořákovy Slovanské rapsodie.

Kvůli generální opravě litomyšlského zámku se letos hlavní scéna přestěhovala do multifunkční haly, která byla pro festival speciálně upravena. Uvnitř zimního stadionu vyrostla koncertní síň se svažitým hledištěm nazvaná Festivalová hala. Stěny budovy obklopuje průsvitná polykarbonátová slupka, která je z vnitřní strany obložená materiálem pohlcujícím zvuky. Akustika haly tak je decentní a dobře vyhoví i klasické hudbě. Diváky také potěší pohodlné čalouněné potahy na jinak tradičních sedačkách. Hala se zároveň stala galerií s díly Jiřího Davida a Alfonse Muchy.

Festival do 2. července nabídne 37 pořadů hlavního programu, který doplní doprovodný program ve Festivalových zahradách a Smetanova výtvarná Litomyšl.

Jako téma si dramaturgie zvolila Belle Époque (krásné časy), jak se označuje období přelomu 19. a 20. století. Nebývalý pokrok vědy a techniky tehdy umožnil rozvoj všech lidských činností včetně umění.

300 ÚČINKUJÍCÍCH

Velký zážitek si pořadatelé slibují 18. června od uvedení jedné ze slavných kompozic té doby, Písní z Gurre Arnolda Schönberga. K jejímu provedení se spojí 300 účinkujících, mezi 16 bicích nástrojů patří i železné řetězy. Pro svou náročnost je třídílná kantáta pro pět vokálních sólistů, vypravěče, sbory a velký orchestr uváděna jen vzácně. Na koncertě vystoupí Český filharmonický sbor Brno, Slovenský filharmonický sbor, Norský rozhlasový orchestr a Symfonický orchestr Českého rozhlasu, dirigentem bude Petr Popelka.

Pozornost bude 65. ročník festivalu věnovat i tvorbě operní. Na programu je velký výběr árií ze Sedláka kavalíra Pietra Mascagniho, Komediantů Ruggera Leoncavalla, La Wally Alfreda Catalaniho a řada slavných písní oné éry. Posluchači uslyší též reprezentativní výběr z oper Giacoma Pucciniho a Giuseppa Verdiho.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz