Chcete jít na Smetanu? Neváhejte

Search
Close this search box.

2.3.2011 Mladá fronta DNES str. 1 Kraj Pardubický Martin Ťopek

 

LITOMYŠL Kdo nechce přijít o nejzajímavější představení letošní Smetanovy Litomyšle, měl by si pospíšit. Dnes se začínají prodávat vstupenky na jeden z největších českých festivalů pod širým nebem. Zájem bývá ihned po startu obrovský.
„Už před začátkem prodeje nám lidé volali a chtěli si objednat vstupenky. Máme zkušenosti, že po spuštění prodeje přes internet se pokoušejí o přístup desetitisíce lidí," řekl ředitel festivalu Jan Pikna.
Datum zahájení prodeje není náhodné. Právě dnes je to 187 let od narození Bedřicha Smetany. Celkem je v prodeji téměř dvacet pět tisíc vstupenek na dvacet tři titulů ve dvaceti osmi pořadech. Letošní 53. ročník nese podtitul Mundus Vocalis neboli „zpívající svět". „Chceme se tak více než obvykle přihlásit k lidskému hlasu jakožto prostředku uměleckého vyjadřování," řekl hlavní dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský. Program nabídne řadu historických a formových projevů, od zpěvu operního přes sborový až po divadelní představení či nonartificiální zpěv a umělecký přednes.
Letos nebude zastoupeno scénické provedení žádné Smetanovy opery. „V současnosti jediným dostupným titulem v českých a slovenských operních domech je pouze Prodaná nevěsta. Ta však byla v posledních třech ročnících provedena hned v pěti představeních. Přesto bude Smetana zastoupen v řadě koncertů," dodal Stříteský.
Dramaturgie však slibuje, že si každý přijde na své. „Myslíme i na ty, co třeba operu rádi nemají. Snažíme se i o prolínání žánrů, na letošním ročníku zazní také úprava rockových hitů," uvedl Stříteský.
O ty se postará královéhradecká filharmonie. Na programu jejího vystoupení pod názvem Bohemian rhapsody budou, jak už název napovídá, hity skupiny Queen, ale i Deep Purple, U2 nebo Rolling Stones v úpravě pro symfonický orchestr. » Více informací naleznete na str. B4

Foto popis| Atmosféru festivalu umocňuje prostředí historické památky.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz