Chtěli bychom, aby jako Litomyšl byla celá Česká republika

Search
Close this search box.

Slavnostního zahajovacího koncertu 64. ročníku Národního festivalu Smetanova Litomyšl se zúčastnil předseda Vlády ČR Petr Fiala. Jeho krátký projev, který po koncertu zazněl, byl velkou poklonou Litomyšli.

„Já na Smetanovu Litomyšl jezdím pravidelně mnoho let. Jezdím sem rád nejen kvůli krásné hudbě, ale také kvůli městu. To je v mnohém směru mimořádné.

Už tady bylo řečeno, kolik zde žilo osobností, jak je spojeno s naší kulturou. Je to město, které má neuvěřitelně krásné historické památky. Čím se ale liší od řady jiných podobných měst je to, že se tady v posledních třech desetiletích systematicky památky nejen opravovaly, ale za účasti předních architektů byly doplňovány moderní architekturou. Neuvěřitelně krásnou.

Je to neskutečně povedené a město získalo úplně nový život. To má velký význam, a to i symbolický. Chtěli bychom, aby taková byla celá Česká republika. Abychom si byli vědomi našich tradic, naší historie, abychom tradice dokázali oživovat, vést, nést dál, ale současně abychom je doplňovali moderními věcmi. Tím, čím přispívá naše generace. Abychom nespoléhali jenom na ty předcházející, ale abychom vytvářeli svět a zemi, ve které se všem generacím dobře žije.

A právě proto tady, na tomto symbolickém a krásném místě, budeme 1. července slavnostně zahajovat české předsednictví v Radě Evropské unie. Sejde se tu Evropská komise s naší vládou na pracovním jednání, ale nejen to, pak budeme na koncertu Smetanovy Litomyšle společně poslouchat krásnou hudbu.“

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz