CzechTourism láká do Litomyšle

Search
Close this search box.

Hlavním lákadlem Litomyšle sice je renesanční zámek, zapsaný roku 1999 na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, ale za vidění stojí také historické centrum, domy kolem Smetanova náměstí v čele s domem U Rytířů, velkoryse opravené Klášterní zahrady a malované muzeum Portmoneum. Přijměte tedy pozvání agentury CzechTourism k návštěvě východočeské Litomyšle.

Co musíte vidět ve městě na seznamu UNESCO

Zámek v Litomyšli, jehož fasády a štíty zdobí originální sgrafitová psaníčka, patří k nejkrásnějším renesančním stavbám střední Evropy. Prohlídkové okruhy vás zavedou do stylově zařízených interiérů i do barokního zámeckého divadla s dochovaným souborem kulis. Mimochodem, až si budete prohlížet jednotlivá psaníčka, zkuste si ověřit, co se říká: každý motiv je prý originál a nikde na zdech se neopakuje.

Cestovatelská potěšení Litomyšle

Město s úžasnou starou i současnou architekturou, bohatým spolkovým životem, přitom stále ještě s poklidným během života, přináší úlevu a odpočinek duši. Proto byla Litomyšl v roce 2012 vyhlášena prvními českými lázněmi ducha. Mezi náměstím a zámkem se projděte Klášterními zahradami, upraveným areálem s altánem, kavárnou a sousoším, které městu daroval sochař Olbram Zoubek. Milovníci kuriozit by neměli zapomenout na zrekonstruované Portmoneum, muzeum grafika a spisovatele Josefa Váchala s unikátními malbami na stěnách. K výletům láká i Růžový palouček, ležící jen pár kilometrů západně od Litomyšle, památné místo, kde se dle pověsti čeští bratři během třicetileté války loučili s vlastí před odchodem do exilu.

Portmoneum –
Museum Josefa Váchala v Litomyšli

Pitoreskní interiér domu Josefa Portmona vyzdobil ve 20. letech grafik, spisovatel, mystik a knihtiskař Josef Váchal. K vidění jsou unikátní nástěnné malby, vyřezávaný malovaný nábytek a bytové doplňky, expozici doplňují dobové fotografie či drobná grafika. Váchal vynikal především jako grafik a tvůrce knih na ručním papíru, které pojímal jako svébytný umělecký artefakt a od rukopisu přes sazbu, barevné či černobílé dřevoryty až po vazbu je vytvářel zcela sám. V domku svého přítele Josefa Portmana vyzdobil Váchal dvě místnosti a nábytek. V 90. letech díky nakladatelství Paseka byl dům Josefa Portmana, který Váchal nazýval Portmoneem, zachráněn a restaurován. Pro veřejnost byl dům otevřen 26. června 1993. Váchalova vize se stala skutečností.

Váchalovy nástěnné malby v Portmoneu jsou tak složitou strukturou, že je velmi těžké popsat je jednoduchým způsobem. Na první pohled naprosto nesourodá směsice námětů a malířských stylů má svoji vnitřní logiku, kterou nelze dešifrovat bez znalosti celého Váchalova díla, ale především bez znalosti jeho životních postojů a názorů na umění. Malby jsou protkány desítkami významových a přímých citací jiných umělcových děl. Naleznete zde krajinu a vedle ní množství ďáblů, ďáblíků, skřetů a duchů, střídajících se s klasickými tématy křesťanské ikonografie a s odkazy na hinduistickou bhagavadgítu a jiné orientální prameny. Jedná se vlastně o jakýsi Orbis Pictus Váchalova duševního života a uměleckých názorů.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz