Připravovat akce v době nejistoty, kdy se nařízení mění ze dne na den, je pro organizátory velmi těžké. Jak se s tím popasovala Smetanova Litomyšl jsme se zeptali jejího ředitele Jana Pikny.
Před námi je druhý ročník Smetanovy Litomyšle, pořádaný v podmínkách proticovidových opatření. Je to pro vás stále nové, nebo se z toho už stává rutina?
U věcí, které se den ze dne mění a nikdo nedokáže předvídat, jak se budou vyvíjet, jde o rutině mluvit jen těžko. Spíš o další dobrodružné improvizaci, kdy k dobrému výsledku nestačí jen dokonalá příprava. Letos neopakujeme loňský model, kdy jsme uvedli komorní pořady v menších sálech. Toto bude regulérní ročník s operami, velkými orchestrálními koncerty, s veškerou technikou na druhém zámeckém nádvoří. Jen s posunutým termínem do července a zhuštěným programem do kratšího, jedenáctidenního období.
A s omezenou kapacitou hlediště.
Ano, a omezenou kapacitou hledišť. Právě vývoj povoleného počtu diváků je jedním z nejnapínavějších. Vláda stanovila takzvané balíčky pro obnovení kulturního života. Když jsme zveřejnili program, platil ještě úplný zákaz diváků. Když jsme začali prodávat vstupenky, vstoupil v platnost balíček s padesáti procentní kapacitou, nejvýše však s 500 diváky. Nyní platí jen omezení na 50 %, ale od 1. července, tedy přesně v den začátku festivalu, by měl platit balíček se 75 % kapacity. Vše je podmíněno nezhoršením situace, takže žádná jistota. A teď si představte, jak číslovat sedadla, aby bylo možno kapacitu navyšovat, diváci byli v hledišti rovnoměrně rozmístěni, přitom byly zachovány povinné rozestupy mezi sedadly. Navíc mezi diváky a účinkujícími musí být dvoumetrová mezera, a to ve variantě koncertní i operní, kdy je orchestr před jevištěm.
Je zájem o vstupenky? Neobávají se návštěvníci dodržování povinných opatření?
To se také předem těžko odhadovalo. Naštěstí se testováním – očkováním – proděláním nemoci lidé zvykli prokazovat při návštěvě služeb a restaurací, takže už se vlastně nejedná o nic neobvyklého a odstrašujícího. Jistě se mnozí raději vyhýbají místům s vyšším počtem osob, podle mého názoru ale mnohem větší roli hraje změna způsobu života, odvyknutí vycházet z domu, pokud to není nezbytné. Máme radost, Smetanova Litomyšl to dokázala překonat a o vstupenky je zájem veliký.
Je zřejmé, že vzhledem k rozvolňování se do prodeje na poslední chvíli dostanou ještě nějaké vstupenky. Co byste zájemcům doporučil k jejich získání?
Určitě si nastavit v prodejním systému takzvaného hlídacího psa. Jakmile se další vstupenky dostanou do prodeje, systém je sám nabídne čekajícím. Úspěšnost je překvapivě vysoká. Uvolňování vstupenek na poslední chvíli je velkou výhodou pro zájemce z Litomyšle a okolí – nemusejí se na návštěvu tak náročně připravovat, mohou zareagovat operativně. Pro ně je dokonce obzvláště výhodné se zaregistrovat do našeho Klubu přátel volných míst. Nabídku na obsazení volných míst v hledišti dokonce i se slevou mohou dostat třeba několik hodin před začátkem pořadu.
Co si přejete teď, pár dní a hodin před začátkem festivalu?
Abychom měli štěstí a vyšlo nám i to, co jsme nemohli naplánovat. A děkujeme všem, kdo nám k tomu drží palce!
Rozhovor vznikl pro Festivalové noviny č. 1 s redakční uzávěrkou 15. 6. 2021.