Do Smetanovy Litomyšle

Search
Close this search box.

17.6.2008 Naše rodina str. 19 Kultura
(zle)
FESTIVAL

Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl je po Pražském jaru druhým nejstarším hudebním festivalem v České republice, pořádaný již od roku 1949 v rodišti zakladatele české národní hudby Bedřicha Smetany. Letošní 50. jubilejní festival (18. 6.-5. 7.) do východočeského města "přivábí" hudbymilovné posluchače i diváky.
Hlavní programovou náplní festivalu jsou operní inscenace, koncertní provádění oper, ale také galakoncerty, oratoria, kantáty a písňové večery, tedy formy, v nichž je důležité vokální umění. Stranou však nezůstává ani hudba symfonická, instrumentální či komorní, prostor zde nachází balet stejně jako koncerty chrámové či promenádní.
Centrem festivalového dění je nádherný areál Státního zámku Litomyšl, který byl v roce 1999 zapsán na seznam kulturního dědictví UNESCO. Pořady se konají zejména na akusticky dokonalém druhém zámeckém nádvoří s unikátním výsuvným zastřešením, ale také v audienčním sále zámku, divadélku a kapli, v litomyšlských chrámech, ve Smetanově domě i jinde.
Hned 18. června se příznivci vážné hudby mohou těšit na Smetanovu Libuši s Evou Urbanovou jako sólistkou, 20. června pak na Prodanou nevěstu, s níž přijede Opera Národního divadla Praha. Slavnou mši svatou v Piaristickém chrámu bude 22. června celebrovat Tomáš Halík. Tentýž den se odehraje představení Edvarda Griega Peer Gynt a den nato Nabucco Giuseppe Verdiho, obě představení v provedení Státní opery Praha.
Vivat 50. Smetanova Litomyšl, tak se jmenuje slavnostní ohňostroj na hudbu klasiků, který "propukne" 4. července.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz