Česká filharmonie zahájí Smetanovu Litomyšl Mou vlastí

Search
Close this search box.

7.6.2013 Mladá fronta DNES str. 1 Příloha – Litomyšl David Půlpán

 

Šéfdirigent České filharmonie Jiří Bělohlávek zahájí jubilejní 55. ročník Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl.

LITOMYŠL Zvuky harf středověkého barda Lumíra v symfonické básni Vyšehrad, které se 13. června večer ponesou nádvořím renesančního zámku v Litomyšli, otevřou nejenom Smetanovu Mou vlast ve hvězdném podání České filharmonie s novým šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem, ale zahájí i 55. ročník Mezinárodního operního festivalu v Litomyšli.
Během osmnácti dní nabídne 23 pořadů, oproti minulému roku bude ještě bohatší nabídka operních titulů.
Uvedeny budou zcela nové inscenace oper Sicilské nešpory Giuseppe Verdiho, Mozartova Dona Giovanniho a Dvě vdovy Bedřicha Smetany. K dvoustému výročí narození Giuseppe Verdiho zazní další jeho opera Otello a zopakován bude Dvořákův Jakobín, který soubor Národního divadla musel loni kvůli bouřce po prvním dějství přerušit.
„Jednou z největších hvězd je bezesporu nový šéfdirigent České filharmonie Jiří Bělohlávek. Je to umělec, který dokázal ve Velké Británii neskutečné věci, světový dirigent, hvězda první velikosti. Mám velkou radost, že bude dvakrát řídit právě Českou filharmonii a nám všem tolik drahou Mou vlast," uvedl dlouholetý dramaturg Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl a místostarosta Litomyšle Vojtěch Stříteský.
Po velkém loňském úspěchu ožije areál zámku v Nových Hradech pěti večery s barokní operou Henryho Purcella Královna víl. Mimochodem jde o jeden z mála titulů, na který lze ještě sehnat lístky, jinak je až na výjimky vyprodáno.
Festival jako obvykle nemyslí jen na náročné diváky. Milou tradicí se stala představení pro děti, tentokrát Dětské opery Praha (Vy)prodaná nevěsta, vycházející z jedné z prvních verzí Smetanovy opery s mluvenými dialogy, a operní pohádka pro nejmenší, Streulova variace Papageno hraje na kouzelnou flétnu.
Díky rozkročení festivalu mezi nejrůznější hudební žánry mohou diváci spatřit i historicky první společné vystoupení dvou legendárních souborů, kdy se sejdou Musica Bohemica a Spirituál kvintet, ve dvou Koncertech na přání tentokrát vystoupí zpěvák Vojtěch Dyk a B-Side Band bandleadera Josefa Buchty. Vedle jazzových evergreenů uvede cover verze světových rockových hitů v energických swingových aranžmá, ale zaznějí i některé novinky ze světa hudby klasické.
Festival bude oproti loňsku kratší. I proto, že ještě neskončila revitalizace zámeckého návrší, při níž se díky velké evropské dotaci opravují všechny památky v okolí zámku.
„Letošní zkrácení má důvod spíše v probíhající rekonstrukci litomyšlského zámeckého areálu a bude takovým nadechnutím před ročníkem 2014, který se bude konat v Roce české hudby na zcela opraveném zámeckém návrší a musí být opravdu mimořádně slavnostní," uvedl předseda správní rady Smetanovy Litomyšle Roman Línek.

***

PŘÍLOHA Kde číst Sedm oper a jedna operní pohádka Strana 2 Nymfy a árie na zámku v Nových Hradech Strana 3 Program Smetanovy Litomyšle Strana 4 a 5 Peníze z Unie a architekti mění okolí zámku Strana 7 Výtvarná Litomyšl si letos připomene Boštíka Strana 8

Foto popis| Hvězda s taktovkou Litomyšl je pyšná, že její jubilejní 55. ročník bude zahajovat Mou vlastí Česká filharmonie pod vedením šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka.
Foto autor| Foto: archiv MAFRA

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz