Festival Smetanova Litomyšl v plném proudu

Search
Close this search box.

TV , Datum: 21.06.2019 , Zdroj: V1 TV , Strana: 1 , Země: Česko

Helena PONDĚLÍČKOVÁ, moderátorka

V Litomyšli právě probíhá 61. ročník festivalu Smetanova Litomyšl. Po dobu tří týdnů tak bude patřit celé město hudbě a divadlu.

Karin KAVCOVÁ, redaktorka

Tradiční festival Smetanova Litomyšl letos probíhá od pátku 14. června do neděle 7. července. V rámci tohoto ročníku již například zazněl slavnostní zahajovací koncert, velké oratorium, pěvecký galakoncert nebo velký symfonický orchestr. Na své si však přijdou i milovníci populární hudby.

Jan PIKNA, ředitel festivalu

Jsou zde určité přesahy do jiných žánrů, ale vždy to nějakým způsobem navazuje na klasiku. Měli jsme zde koncert Ondřeje Brzobohatého a Ondřeje Brouska se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, kde se hrála hudba z pohádek například.

návštěvnice, anketa

Byli jsme včera na Magdaleně Kožené a Collegium 1704 a bylo to senzační.

návštěvník, anketa

Samozřejmě vždycky úvodní slavnostní koncert. Nádherný recitál ruské zpěvačky.

návštěvnice, anketa

No, na koncert v neděli. Příležitostně určitě toho navštívíme víc, když to půjde.

Karin KAVCOVÁ, redaktorka

Na Smetanově Litomyšli samozřejmě nemohou chybět skladby Bedřicha Smetany. Ta první zazněla už při samotném zahájení festivalu. Se Smetanou se pak diváci setkají v komorních skladbách a také v rámci nové inscenace opery Dalibor. Ta by měla mít premiéru týden před jejím uvedením na tomto festivalu.

Roman PATOČKA, houslista

Tak já tu vystupuju již podruhé. Tentokrát vlastně jsme opět vystoupili s triem s Jiřím Bártou a s Jakubem Fišerem akorát smyčcovým triem. Vystoupili jsme v Goldbergovských variacích od Johana Sebastiana Bacha v úpravě od Dimitrije Sitkoveského a v podstatě já jsem si to velmi užil, protože tam byla nádherná atmosféra.

Karin KAVCOVÁ, redaktorka

Novinkou letošního ročníku je také opera Charlotte od autora Aleše Březiny. Ta je o židovské dívce, která zahynula v Osvětimi.

Jan PIKNA, ředitel festivalu

Samozřejmě tyto opery se neprodávají dobře. Diváci mají strach z moderní hudby, mají strach i ze závažného tématu, ale myslím si, že takové opery se u nás dávat musejí a jsme rádi, že budeme moci tuto operu uvést.

Karin KAVCOVÁ, redaktorka

Dosud byly všechny koncerty vyprodány. V následujících 14 dnes se přesto najdou pořady, kde pár volných míst zůstalo. Vstupenky na festival tak získat stále můžete. Karin Kavcová, televize V1.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz