Festivalové zahrady jezdí zeleně: s Českými drahami

Search
Close this search box.

Vlakem jezdí čeští filharmonici i vídeňští symfonikové. Pravidelným uživatelem vlaků byl Karel Gott. Antonín Dvořák vlaky přímo miloval. Jedna z hudebních legend říká, že ke složení slavné Humoresky ho inspirovala právě jízda vlakem. Její rytmus má připomínat zvuky kol klapajících o kolejnice. Železnici využívali, užívají anebo se jí nechali a stále nechávají inspirovat umělci snad ze všech oborů. I letos jsme měli tu čest dopravit umělce do Festivalových zahradách díky Českým drahám, partnerovi Smetanovy Litomyšle.

Cesta i cíl: motivace, inspirace, ekologie

Současná železnice nabízí mnoho romantických zážitků a tras. Legendou je Posázavský pacifik, Pražský nebo Slezský semmering nebo naše nejstarší elektrizovaná dráha z Tábora do Bechyně, která překonává údolí Lužnice mostem s romantickou přezdívkou „duha“. Současnost však romantice příliš nepřeje. Lidé spěchají. Mají řadu plánů a každá minuta je drahá. To se odrazilo i na železnici. České dráhy nabízejí moderní, pohodlné a rychlé vlaky jak po republice, tak do zahraničí. Vlak nabízí hned několik výhod: na řadě páteřních linek na modernizovaných tratích jedou uhánějí ComfortJety, Railjety či Pendolina až stošedesátikilometrovou rychlostí. A služby na palubě vlaků umožňují strávit čas na cestě vším možným, jen ne soustředěním na silniční provoz a řízení auta. 

Moderní vlaky Českých drah jsou přizpůsobeny pro relax během cesty i pro práci. Cestující mají k dispozici palubní Wi-Fi síť, elektrické zásuvky a USB pro napájení přenosné elektroniky, takže lze na cestě sledovat filmy a seriály, na které v každodenním shonu není čas, případně si pustit záznam zahajovacího koncertu letošní Smetanovy Litomyšle. Anebo naopak vyřídit veškerou práci, odbavit e-maily a doma se pak v klidu věnovat rodině a přátelům. 

V dálkových spojích jsou zařazeny také restaurační vozy, bistrovozy nebo v nich funguje minibar. Railjety a spoje EuroCity tak nabízejí nejrychlejší restauraci u nás. Krajina za okny se rychle mění a vy si můžete vychutnávat lákavé menu, pivečko v oroseném půlitru nebo voňavou kávu. Ve vlacích s ČD Minibarem vám stevard přiveze drobné občerstvení až na místo, bez ohledu na třídu, kterou cestujete. V moderních soupravách přitom nabízí pohodlné cestování i „dvojka“. 

Předností vlaků na mnoha tratích je rychlost. Ta cestovní, která zahrnuje například zastávky a pomalejší úseky, se na důležitých linkách pohybuje kolem 100 a více kilometrů v hodině. Tak rychle se jezdí z Prahy do Tábora a Českých Budějovic, do Pardubic, Brna, Olomouce, Ostravy i do zahraničních metropolí, třeba z Prahy do Bratislavy či Vídně, kam cesta trvá cca 4 hodiny, stejně jako z Prahy do Berlína nebo rakouského Lince. 

Napříč regiony jako v bavlnce

Dnes si nicméně užijete cestování i na mnoha regionálních linkách. Desítky tratí obsluhují moderní vlaky RegioPanter, RegioFox, RegioShark nebo RegioSpider. I když jsou to různé typy, všechny mají mnoho společného. Jsou bezbariérové, klimatizované a cestující v nich najde podobné služby, jako v dálkových vlacích: palubní Wi-Fi a zásuvky 230 V pro napájení cestovní elektroniky a USB kontakty. Ideální podmínky pro využití na cestě do školy, do zaměstnání anebo za jinými povinnostmi či zábavou. 

Moderní vlaky Českých drah mají ještě mnoho dalších výhod. Významným benefitem je šetrnost k životnímu prostředí. Elektrické jednotky a lokomotivy Českých drah dokáží dokonce při brzdění nebo jízdě tzv. „po spádu“ vyrábět elektřinu a tu vracet zpět do elektrické sítě, kde ji využije třeba jiný vlak. Jen v roce 2023 vyrobily elektrické vlaky národního dopravce přes 43 tisíc MWh čisté elektřiny.

Přejeme všem návštěvníkům festivalových pořadů a programů v Zahradách, stejně jako vystupujícím umělcům a mladým talentům příjemné zážitky i pohodlnou cestu do Litomyšle a zpět!  

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz