Festivalové zahrady opět na vlně letní pohody

Search
Close this search box.

Festivalové zahrady už neodmyslitelně patří k doprovodným akcím Smetanovy Litomyšle. Nechybí proto ani letos. A jak nám prozradili dramaturgové Iva Vrátilová a Filip Janouch, máme se na co těšit.

I letos se hosté Festivalových zahrad mohou těšit na Umělecké hřiště. Jaké chystáte novinky?

Novinek je hned několik, hřiště se rozrůstá o krásné loutkové divadlo, kde si naši nejmladší návštěvníci budou moci zahrát nejen Prodanou nevěstu. Pro milovníky klasiky máme připraveno Smetano, nezlob se! – variaci na nejznámější hru Člověče, nezlob se! ve speciální smetanovské úpravě. A samosebou nemohu opomenout kostky, které minulý rok slavily velký úspěch, a tak jich letos bude o moc víc. Kromě toho, že z nich jde postavit obrovská podobizna Bedřicha Smetany, dá se z nich postavit na cokoliv si malé dítko vzpomene. Aby hra s nimi byla ještě zajímavější, rozrostou se o další tvary. Mimo to vytvářejí i pohodlné posezení například pro všechny přítomné během workshopů základních uměleckých škol.

Můžete přiblížit asociaci, které se mohou účastníci hry stát členy?

Smetana všemi smysly, právě tak se nazývá hra, která je ukrytá po celých zahradách. Mapku k této hře naleznete ve festivalové brožuře, a pokud najdete všechna stanoviště a zvládnete úkoly na nich připravené, můžete vstoupit do Asociace odborníků Bedřicha Smetany – členy této asociace se tedy mohou stát pouze ti, kteří mají podrobné znalosti o Smetanovi a samotné členství jim přinese řadu zajímavých cen.

Můžeme se opět těšit na Lidušky?

Od nejmenších až po ty největší hvězdy. I letos nám každý víkendový den zpříjemní žáci ZUŠek ze všech oborů. Pokud dopoledne vyrazíte do zahrad, budete moci potkat nejen mladé hudebníky, ale i tanečníky, výtvarníky nebo dramaťáky. Běžte se podívat, ať víte, co takové základní umělecké vzdělávání může nabídnout. Budou tam totiž i jejich učitelé, kteří si chystají řadu dílen pro širokou veřejnost. Lidušky nebo tedy ZUŠky k nám neodmyslitelně patří, protože právě tam se začínají rodit hvězdy českého umění.

Čekají nás partnerské dny – přinesou nějaké zajímavosti?

První víkend je připravován pod patronátem České spořitelny, které patří naše veliké díky, protože nám pomohla splnit si všechny sny na uměleckém hřišti. Festivalové zahrady jsou odpočinkovou zónou, kde se dá skvěle relaxovat, užívat si přátel a skvělého umění, a právě Česká spořitelna nám pomohla udělat tohle místo ještě pohodlnější. Sedací kostky, lehátka nebo slunečníky umožní užít si našeho programu ve Festivalových zahradách dosyta. Těšit se můžeme i na svítící kameny, které zpříjemní večerní atmosféru. Ve dni s Českou televizí budou zahradami pobíhat Jů a Hele a čeká nás několik zajímavých pořadů ČT. Na závěr vystoupí Podkrkonošský symfonický orchestr, který odehraje koncert plný filmové a seriálové hudby. S Českým rozhlasem (ČRo) se opět živě podíváme do éteru, a tak bude mít možnost se k nám do Zahrad „podívat” úplně každý, kdo naladí své rádio. Den s ČRo završíme koncertem Moniky Načevy. Poslední festivalový den je neodmyslitelně spjatý s Adfors, který sám pro naše návštěvníky nachystá řadu soutěží a zábavy.

Co byste vypíchli z programu Festivalových zahrad? Třeba na co se vy osobně těšíte.

Těšit se můžete na orchestry. Komorní orchestr Konzervatoře Praha nám zahraje skladby od Mozarta až po Smetanu, Symfonický orchestr Konzervatoře Brno se představí skrze árie Mařenky a Vaška z Prodané nevěsty. Z již vystudovaných se těšíme první den na sedmnáct kontrabasů v podání Východočeského kontrabasového orchestru. Také na Factorial! Orchestra s Ondřejem Kabrnou. Ze sólistů a kapel bychom vyzdvihli Rozálii Havelkovou, Beatu Hlavenkovou, Terezii Kovalovou, Kalle, Dashu & Epoque Quartet, Vilém Spilka Quartet, Floex Ensemble nebo třeba Razam. Tančit uvidíme studenty Konzervatoře Duncan Centre a Tanečního centra Praha. Vystoupí u nás i herci z ateliéru fyzického divadla JAMU. Těšit se můžete ale i na Pražský komorní balet. A na úplný závěr nás čeká propojení rapu a klasiky v podání Vladimir 518, 7krát3 a Komorní filharmonie Pardubice.

V zahradách vystoupí laureáti soutěží. Přiblížíte, o co jde?

Je tomu tak, budeme mít tu možnost slyšet laureáty Kocianovy houslové a Heranovy violloncelové soutěže 2024. A vidět budeme moci i vítěze taneční soutěže Proč bychom si netančili, která je součástí velkých oslav Smetanova narození Smetana200.

Budou opět zajímavé talk show se známými hosty?

Marek Šulc nás provede zákulisím nejen klasické hudby – těšit se můžeme například na herce Jiřího Lábuse, klavíristku Kláru Gibišovou nebo operního režiséra Jiřího Heřmana.

V zahradách bude hrát i robot?

Říkají mu Josef a hraje na bicí. Přijďte se podívat v neděli 30. června na vlastní oči na kapelu Floex Ensemble.

Napříč programem se často objevuje akordeon. Zažívá snad boom?

Zažívá. Možná je to právě Rozálií Havelkovou, která na něj hraje božsky a vypadá s ním božsky. Diváci se opět mohou těšit na výstup z Letních akordeonových kurzů Jakuba Jedlinského. Ale nejen to, akordeon zazní zahradami mnohokrát.

Je v programu Festivalových zahrad nějak zohledněno výročí Bedřicha Smetany?

Když jsme oslovovali možné interprety, vždy jsme se s nimi na toto téma bavili a našli jsme řadu skvělých nápadů, jak toto výročí oslavit. Choreografka Emily Jane Steel nachystala tanec na Smetanovo klavírní trio, které budou hrát studenti Pražského hudebního gymnázia. V tanci se představí studenti české taneční konzervatoře Duncan Centre a belgické Royal Conservatoire Antwerp.

Jak se Festivalové zahrady propojují se Smetanovou poetickou Litomyšlí?

Smetanova poetická Litomyšl k nám vyráží s Básní do světa, kdy známé hudební osobnosti nebo herci budou číst básně českých autorů, kteří se proslavili v zahraničí. Kromě toho se občas znenadání ve chvilce pauzy ve Festivalových zahradách objeví slampoetři a obohatí naše návštěvníky o své performativní verše.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz