H. R. G. s XC 1000i a digitální divizí

Search
Close this search box.

3.9.2015    Noviny pro grafický průmysl    str. 5   -gko    

Rozhovor: Ing. Leoš Tupec, ředitel a jednatel, H. R. G. spol. s r. o., Litomyšl.

 

 

Koncem roku 2014, v době oslav výročí čtvrtstoletí působení H. R. G. v českém ofsetovém rybníčku, jsme se rozhodli vstoupit i do oblasti digitálního tisku, píše se ve firemním časopise „hrgoviny“. Nejen o novém digitálním tiskovém stroji Xerox Color 1000i jsme hovořili s Leošem Tupcem.

 

* Kdy velká ofsetová tiskárna, jako je HRG, dospěla k přesvědčení, že potřebuje také produkční digitální tisk? A jaké faktory ovlivňují takové rozhodnutí?

 

            Rozšiřování možností ofsetových tiskáren o digitální tisk je na trhu určitým trendem. Byli jsme jedni z posledních, to ale určitě není důvodem, že jsme do toho šli. Každý rok provádíme analýzu struktury zakázek z pohledu obchodu i ekonomiky. Hodnotíme je z hlediska tržeb, klientů, produktů, ziskovosti atd. Jedním z podstatných faktorů je náklad zakázky. Pokles počtu výtisků v zakázce pozorujeme už několik let. Roste počet zakázek v nižším nákladu. V praxi se to projevuje obrovským nárůstem příprav a tiskových desek. Teď zpracováváme 70 až 80 tis. m2 desek. Ročně se nám počet příprav zvyšuje o 20 %. Nárůsty příprav jsou několikanásobně větší než zvyšování tržeb. Z analýzy nám vyplynulo, že máme hodně zakázek do 500 archů, což byl právě impuls, abychom začali na trhu hledat vhodné digitální produkční zařízení.

 

* Proč právě XC 1000i?

 

            Stroj jsme pořídili s dotací, takže proběhlo klasické výběrové řízení. Hlavním kritériem byl ekonomický přínos. Vyhodnocovali jsme pořizovací cenu s náklady na provoz. Tiskový stroj XC 1000i poskytuje nejlepší mix obou hledisek. Digitální technologie má výhodu, že náklady jsou dobře predikovatelné a plánovatelné, a nabídky jednotlivých dodavatelů lze jednoduše porovnávat. Xerox byl pro nás nejlepší volba. Verze „i“ poskytuje řadu dalších možností v přímém zušlechtění tiskovin, postupně je začneme využívat. Dodávka stroje byla velmi rychlá, my ofsetáři nejsme zvyklí, že dostaneme stroj do měsíce od objednání. Nainstalování a rozjezd stroje potom bylo otázkou dnů.

 

* Jaké typy zakázek převádíte na digitální tisk?

 

            Na digitální tisk převádíme krátké zakázky brožur ve vazbě V1 i V2 do 500 kusů. Celkově všechny krátké zakázky, které vyžadují rychlost. Potenciál digitální divize nabízíme především zákazníkům v regionu. Firmám, které u nás zadávají ofsetový tisk, nabízíme navíc i velmi rychlé zpracování krátkých zakázek. Většina zákazníků nevnímá, na jaké technologii byla jejich zakázka vytištěna. Klienty zajímá kvalita, cena a termín. Dám vám příklad. Jsme parterem festivalu Smetanova Litomyšl, kterému dodáváme všechny potřebné tiskoviny. Letos poprvé jsme polovinu produkce vytiskli v digitální divizi. Festival požadoval náklady do tisíce kusů a hlavně okamžitě. Program se dolaďuje večer a ráno chtějí mít vytištěno. Pro takové zakázky je digitální tisk jako dělaný. Zákazníka nezajímá technologie, ale výsledek.

 

* Jak vedle sebe koexistují ofsetová a digitální technologie?

 

            Založili jsme samostatnou digitální divizi. Nový stroj máme od letošního května. Ofsetová a digitální divize působí vedle sebe. Určení technologie na zpracování konkrétní zakázky proběhne hned na začátku, u obchodníka. Nepraktikujeme systém, kdy se technologie určuje až v jisté fázi přípravy. Ofsetovou divizí denně probíhá značný počet zakázek, digitální zakázky by tím mohly být zdržovány. Příprava by potom mohla být delší než samotný digitální tisk. Do digitální divize jsme přesunuli také černobílé Océ VarioPrint 6250, které jsme od roku 2010 měli v oddělení přípravy. Na doplnění a jako rezervu jsme pořídili stroj Konica Minolta bizhub PRO C1060L s prodlouženým formátem.

 

* Jak řešíte dokončující zpracování tiskovin vyrobených pomocí digitálních technologií?

 

            Rozvoj ofsetových tiskáren ve směru nasazení digitální produkční kapacity nyní probíhá v mnoha firmách. Některé tiskárny využívají pro ofsetový i digitální tisk shodnou kapacitu v dokončujících technologiích. Jelikož jsme zvolili relativně nezávislé organizační uspořádání divizního typu a naše stávající kapacity jsou docela vytíženy dokončujícím zpracování ofsetových tiskovin, museli jsme v digitální divizi investovat i do postpressu. K digitálnímu tiskovému stroji jsme dokoupili i samostatná dokončující zařízení pro zpracování vazeb V1 a V2. Vazbu V1 zpracováváme na lince Duplo System 5000. Má kapacitu až 5000 vazeb za hodinu a občas vypomáhá i při dokončujícím zpracování ofsetové produkce. Měkkou lepenou vazbu V2 vyrábíme na stroji C. P. Bourg BB3002. K tomu jsme nainstalovali samostatný jednonožový trojřez Challenge CMT 130. Obě technologie jsou ideální pro zpracování menších nákladů. Všechno je součástí digitální divize.

 

* Jak nyní při nasazení v praxi hodnotíte XC 1000i?

 

            Obchodníci začali naše digitální služby nabízet a nás příjemně překvapilo, jak rychle se kapacita digitálního tisku naplnila zakázkami. Řešili jsme už i situaci, že digitální divize nestíhá zpracovávat převis poptávky. Další překvapení spočívá v tom, že ani zkušený zákazník nepozná pouhým okem rozdíly v kvalitě. Firemní časopis „hrgoviny“ tiskneme ofsetem, a navíc jej zušlechťujeme nejrůznějšími efekty, abychom ukázali možnosti tiskárny v ražbě, výseku, parciálním 3D tisku realizovaném sítotiskem apod. V letním vydání je osm stránek ze 42 vytištěno digitálně, a když ani zkušený ofsetář nepozná na 130gramové matné křídě rozdíl, svědčí to o faktu, že kvalita digitálního tisku je už i v praxi srovnatelná s ofsetem.

 

Po čtvrtstoletí působení v ofsetu si tiskárna H. R. G. Litomyšl založila digitální divizi.

 

Foto popis| Ing. Leoš Tupec, ředitel a jednatel, H. R. G. spol. s r. o.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz