Smetanova Litomyšl

historické centrum

Každý z oblouků litomyšlského podloubí rozkvétá během léta muškáty. Pohupují se v nohách historických domů, které vyprávějí o bábovkách paní Rettigové, o pivě sládka Smetany, o prapodivných malůvkách výtvarníka Váchala i o Havlovi a španělském králi, z nenadání ocitnuvšího se nad „turkem” v hostinci U Černého orla. Nejen muškáty hlásají, že celé město jen kvete kulturou a spolkovým životem.

BLANKA Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat…

TIP: Využijte turistické zázemí nejen s úschovnou zavazadel pod radniční věží!

náměstí

/ staleté obchodní centrum

Náměstí lemované podloubím projde čilá hospodyňka i za deště suchou nohou. Ty litomyšlské toho využívají již několik století. Půlkilometrové barokně-klasicistní obchodní centrum nabízí na sto obchůdků, jejichž výlohy praskají ve švech sortimentem od vepřové kýty přes pralinky až po plavky. Obchodní ruch zde ustane až v podvečer, kdy se podzámčí rozvoní večeřemi a rozcinká půllitry. Suchá jsou totiž litomyšlská loubí pouze s ohledem na déšť, na každém kroku narazíte na kavárnu, bar či restauraci.

významné domy

/ k Jiráskovým, Rettigovým či Němcovým

Upřete-li na fasády domů zrak vskutku poctivě, zjistíte, že řada z nich nese pamětní desku. Upozorňují tak na okna, za kterými večeřívali Smetanovi, Němcová psala Babičku, Rettigová pořádala „kafíčkové společnosti” či ta, ve kterých Zoubkovi zalévají ohromné pelargonie. Řadu domů z náměstí popisuje třeba i Jiráskova Filosofská historie. Třeba renesanční dům U Rytířů (nynější městskou galerii) nebo starou radniční věž s orlojem.

smetanův památník

/ sejdeme se u Smetany

Sté výročí Smetanova narození bylo velkou příležitostí pro uspořádání oslav. Vrcholily otevřením Smetanovy rodné světničky a odhalením mistrova pomníku.

Podle průzkumu litomyšlských studentů Štursův Smetana přísným pohledem vyzývá k dodržovaní rychlostního omezení na přilehlé pozemní komunikaci, ač řada publikací píše spíše o zasněném pohledu směrem k zámku.

váchalova ulička

/ ulice Krvavého románu

„Kdo v sebe alkohol lije, spálí si v mozku ganglie,” hlásají sgrafita uličky, jež připomíná dalšího z velkých Litomyšlanů – Josefa Váchala. Na stěnách zde ožily výjevy z Krvavého románu, a tak mezi bohémskými moudry natrefíte na kdejaký mord. Váchalem vymalovaný dům (Portmoneum) najdete zde.

PS: V duchu dalšího varování „Ani tak neškodějí ženské, jako pivo plzeňské” čepují v místní hospůdce plzničku jako křen.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2021
Designed by: wwworks.cz