Hudba na zámeckém návrší

Search
Close this search box.

WEB , Datum: 14.02.2021 , Zdroj: classicpraha.cz , Strana: 0 , Autor: Martina Klausová , Datum importu: 14.02.2021 08:13 , RU / den: 10 000 , Celková návštěvnost: 10 000 , Země: Česko , GRP: 0,11

Tematické duplicity: Město Litomyšl, Kultura a cestovní ruch

Nejen rodištěm Bedřicha Smetany je město Litomyšl, ale i místem, dodnes plným krásné hudby.

Během několika uplynulých desetiletí připsalo UNESCO na seznam památek, zapsaných do jeho celosvětového dědictví, čtrnáct měst a míst naší malé země. Historickým centrem Prahy počínaje a selským barokem v jihočeských Holašovicích konče. Další oblasti, třeba přeshraniční hornický region Erzgebirge/Krušné hory, jsou „v očekávání“. Kromě toho patříme do elitní globální společnosti i díky nehmotným bohatstvím naší země, jako je například jízda králů, loutkářství nebo modrotisk.

Neudiví, že na zmíněném seznamu se nacházejí rovněž historická centra Českého Krumlova či Litomyšle, města v němž se podařilo za posledních třicet let postavit – a s historickým dědictvím skloubit – několik výtečných staveb.

Jistěže moderní kostel zapuštěný do stráně stejně jako nedaleké – též nové – koupaliště anebo elegantní areál bytových domů stojí za shlédnutí. Ale i tak se návštěvník Litomyšle zřejmě víc pokochá zdejšími historickými skvosty. Barokními kostely anebo náměstím, lemovaným po obou stranách půvabným podloubím. Všemu vévodí, jak už název napovídá, zámecké návrší. A na něm v původní podobě zachovalý – a citlivě renovovaný – renesanční zámek. Ukrývá v sobě dvě místa, kde se daří či dařilo hudbě. Prostor pod širým nebem na druhém zámeckém nádvoří, který byl obohacen důmyslnou zatahovací střechou pro případ nepřízně počasí. Dále pak klasicistní divadlo, po českokrumlovském druhé nejcennější v Čechách. A naproti zámku, vedle bývalého pivovaru a rodného domku Bedřicha Smetany, byla před časem důvtipně zrekonstruována jízdárna do podoby multifunkčního sálu.

Hudbě se v těchto prostorách daří především – ale nejen – během Národního festivalu Smetanova Litomyšl. A právě jemu se bude věnovat Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 15. února v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 18.2. ve 22:00 a v sobotu 20.2. v 10:00.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz