Jak pořady probíhají?

Search
Close this search box.

Místo konání pořadu se pro návštěvníky otevírá 75 minut před jeho začátkem. V letošním pandemickém roce bude kromě běžné kontroly vstupenek probíhat také kontrola dokladů o bezinfekčnosti návštěvníků, doporučujeme proto opravdu včasný příchodsledujte článek „Covid info“ pro aktuálně platné podmínky pro vstup do hlediště.

V případě potřeby je možné podstoupit antigenní test přímo na místě v certifikovaném odběrovém stanu. Doporučujeme rezervovat si čas předem zde.

Místo konání pořadu se pro návštěvníky otevírá 60 minut před jeho začátkem.

Příchod a kontrola

U vstupu je třeba předložit platnou vstupenku a pokud jste využili nějakou slevu, doložit na ni nárok. Slevu na všechny pořady a výjimkou Večera na zámku v Nových Hradech mají zdravotně a tělesně postižení, nárok dokládají průkazem ZTP nebo ZTP/P. Pouze na označené pořady je možno využít slevu pro děti do 15 let a pro studenty, děti svůj věk dokládají jen ve sporných případech např. pasem nebo jakoukoli oficiální průkazkou s fotografií, studenti studentskou kartou nebo indexem. Pokud je na některý pořad poskytována sleva pro držitele platební nebo benefitní karty, je třeba tuto kartu předložit.

Z bezpečnostních důvodů vás u vstupu může očekávat kontrola. Do místa konání pořadu je zakázáno vnášet zbraně, výbušniny, hořlaviny a jakékoliv předměty, které jsou považovány za nebezpečné a mohou být použity jako zbraň. Do hlediště je zakázáno vodit nebo vnášet domácí zvířata. Do hlediště nepatří ani žádné nádoby s výjimkou umělohmotných.

Než začne festivalový pořad

U některých pořadů je možno navštívit ouverturu (lektorský úvod), která vás na pořad připraví. Začíná 60 minut před začátkem, trvá půl hodiny. Více informací na OUVERTURY.

Před začátkem pořadu se můžete občerstvit u stánků, zakoupit si program, festivalový katalog, nosiče s nahrávkami, knihy, různé suvenýry, případně pláštěnku či deštník. U vstupu do hlediště zdarma obdržíte aktuální vydání Festivalových novin, které si můžete číst již usazeni na svém místě.

Usazení do hlediště

Do samotného hlediště jsou návštěvníci vpouštěni nejdříve 60 minut před začátkem pořadu. Své místo vyhledejte včas, obzvláště jste-li držiteli vstupenek do prostředních míst hlediště v zámeckém nádvoří (místa č.15-40), kde jsou řady velmi dlouhé. Na nejvyšší čas k usazení na místo vás upozorní znělka v podobě prvních tónů České písně Bedřicha Smetany. Ta má tři části, po zaznění první by měli usednout diváci uprostřed, po druhé z krajních míst, po třetí se uzavírá vstup do hlediště a nastupují hudebníci.

Od této chvíle není přístup do hlediště povolen, po pozdním příchodu budete uvaděči usazeni pouze během potlesku na aktuálně dostupná místa v okrajových částech hlediště. Svá místa můžete obsadit až o přestávce.

Buďte k sobě ohleduplní

Ačkoli budete vyzváni k vypnutí zvonění u svých mobilních telefonů, raději tak učiňte hned po příchodu do hlediště. Není snad trapnějšího okamžiku, než když vám zazvoní telefon a celé hlediště se na vás s opovržením (po právu!) otočí. Během pořadu telefon žádným způsobem nepoužívejte – fotografování a nahrávání je zakázané, psaní zpráv a surfování na internetu je nejen nespolečenské, ale bude světlem rušit vaše sousedy.

Během pořadu je samozřejmě zakázáno také kouření a jakékoli vyrušování. Návštěvník, který narušuje program hlasitými projevy či svým chováním nebo nerespektuje zákaz pořizování zvukových a obrazových záznamů, může být pořadateli vykázán z hlediště bez nároku na vrácení vstupného.

Když se necítíte dobře

Obzvláště během horkých dní se může některému divákovi udělat nevolno. Pořadatelé, hasiči i zdravotníci po celou dobu konání pořadu pozorně sledují hlediště a stačí tak jen zdvihnout ruku k jejich upozornění a přivolání rychlé pomoci.

Obzvláště během horkých dní se může některému divákovi udělat nevolno. Pořadatelé, hasiči i zdravotníci po celou dobu konání pořadu pozorně sledují hlediště a stačí tak jen zdvihnout ruku k jejich upozornění a přivolání rychlé pomoci. Toalety v zámeckém nádvoří během pořadu použijte jen v případě nezbytné potřeby, o přestávce jsou k dispozici velkokapacitní toalety v budově za kafeterií.

Přestávka

Koncerty mají obvykle přestávku, výjimku tvoří koncerty s jednou uváděnou skladbou. Operní představení mají někdy i dvě, nebo i více přestávek. Během nich se můžete protáhnout, jsou vám k dispozici stánky s občerstvením a toalety. Kouření je možné jen mimo objekty. Při pořadech konaných v areálu zámku můžete za zvýhodněnou cenu navštívit Rodný byt Bedřicha Smetany. Na blížící se konec přestávky, která zpravidla trvá 20 minut, opět trojím uvedením upozorňuje festivalová znělka.

Tleskání

Častí návštěvníci koncertů klasické hudby vědí, že mezi větami cyklických skladeb se netleská. Někdy však ani oni neznají dokonale uváděnou skladbu a nevědí proto, která část probíhá a kolik vět ještě zbývá do konce. I těm, kteří si zakoupili a nastudovali program, může počítání odehraných vět zkomplikovat skladatel předepsáním tzv. „attacca“, tedy pokračováním v další větě bez pauzy. Na koncertech Smetanovy Litomyšle v zámeckém nádvoří proto bývá seznam vět s označením právě hrané zobrazen na LED panelu vedle pódia. Nespletete se však, když začnete tleskat až v okamžiku, kdy dirigent svěsí ruce a otočí se tváří k publiku. Není kam spěchat, chvíle ticha po doznění skladby jen umocní zážitek z dobře provedeného díla. A pamatujte, že potlesk ve stoje není běžnou součástí každého pořadu. Nemá být zvyklostí, ale výrazem opravdu velmi mimořádné emoce, která vás ze sedadla sama vystřelí!

Vězte, že do Litomyšle stojí za to zajet, a kdo jednou přijede, ten je lapen na celý život. Zkuste to a uvidíte!

 

Festivalové centrum

informace návštěvníkům
+420 461 616 070
info@smetanovalitomysl.cz

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz