Jdi s Mou vlastí na náměstí!

Smetanova Litomyšl a Česká filharmonie začínají připravovat oslavy dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany. A prosí o pomoc děti! Ty se mohou do 23. června zapojit svým nadáním a k oslavám tak přizvat širokou veřejnost, která bude nacházet na veřejných prostranstvích jejich výtvarná díla. 

V roce 2024 to bude přesně dvě stě let od doby, kdy se v litomyšlském pivovaru narodil Bedřich Smetana. Sláva to tehdy byla převeliká, a to ještě nikdo netušil, že se z malého Bedřicha stane jeden ze zakladatelů české národní hudby a na hudebce tak o něm bude učit každá paní učitelka. 

V Litomyšli se už pomalu chystají na velkou oslavu, která Bedřichovo narození po dvou stech letech připomene. „A právě proto se chceme obrátit i na vás,” spíná směrem k dětem ředitelka komunikace Smetanovy Litomyšle Eva Piknová v prosbě ruce. „Pomozte nám vyzdobením ulic svá města rozveselit a připomenout svým sousedům, že se blíží tak významné výročí.”

Pravidla jsou jednoduchá,” pokračuje Eva. „Nejprve je potřeba inspirace. Na hudebce, doma s rodiči nebo jen tak sami se zaposlouchejte do Smetanovy hudby – symfonických básní Má vlast. Co vás napadá? Co vám hudba připomíná? Co slyšíte? Šumění lesa? Tekoucí řeku? A pak to přijde. Ukažte to sousedům! Chopte se kříd a vyzdobte Mou vlastí vaše náměstí, náves nebo ulici! Na pomoc můžete povolat kamarády, rodiče, babičku s dědou, výtvarkový kroužek nebo klidně celou školní třídu. Aby bylo všem jasné, že obrázky patří k oslavám, připište ke všem hashtag #smetana200. Obrázky i s hashtagem nám vyfoťte, ať víme, jak se vám povedly, a pošlete nám je na adresu bedrich@smetanovalitomysl.cz. Vystavíme je na webu Déčka, sociálních sítích Smetanovy Litomyšle a České filharmonie.”

Ze zaslaných obrázků vznikne galerie přístupná po celou dobu konání Smetanovy Litomyšle (1. – 11. 7.) v prostoru Festivalových zahrad. Uvidí je tak všichni návštěvníci festivalu. A právě do volně přístupných litomyšlských Festivalových zahrad organizátoři všechny účastníky výzvy zvou. Doprovodná scéna Smetanovy Litomyšle je plná skvělé hudby mladých muzikantů, workshopů i dobrého jídla. Na sedacích pytlích zde s vámi budou na začátku prázdnin lenošit třeba i Jů a Hele. 

První kolo výzvy je vyhlášeno u příležitosti zahájení Pražského jara 12. května a potrvá do 23. června – v den konání open air koncertu České filharmonie. Galerie výtvorů pak vznikne při zahájení Smetanovy Litomyšle 1. července. Výtvarná díla se však budou průběžně objevovat i na sociálních sítích všech zmíněných institucí a na webu ČT :D.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz