Koncert v Národním divadle připomene 199. výročí narození Bedřicha Smetany 

Search
Close this search box.

WEB, Datum: 03.03.2023, Zdroj: divadlo.cz, Autor: Autor článku: ČTK: jir, ptd, Datum importu: 03.03.2023 10:01, RU/den: 10 000, AVE: 5 000,00 Kč, Země: Česko, GRP: 0,11

Tematické duplicity: Ostatní, Kultura a cestovní ruch, Smetanova Litomyšl

V Národním divadle v Praze se 5. března uskuteční koncert, který připomene 199. výročí narození Bedřicha Smetany.

Za klavírního doprovodu Zdeňka Klaudy a Lucie Pirochové zazní výběr árií z oper Braniboři v Čechách, Dalibor, Čertova stěna nebo Prodaná nevěsta a několik Smetanových instrumentálních skladeb. Vybraní členové Orchestru Národního divadla pod vedením koncertního mistra Ondřeje Háse nastudovali pro tuto příležitost Smyčcový kvartet č. 1 e moll Z mého života. ČTK o tom informovala Kateřina Motlová.

„Záměrem smetanovských matiné (dopoledních představení) byla vždy také podpora mladých umělců, ať už to byli například klavíristé Marek Kozák, Anna Knoulichová či Symfonický orchestr Pražské konzervatoře. Letos na koncertu vystoupí dvanáctiletá klavíristka Klára Gibišová. Mezi mladými zpěváky se představí studentka HAMU, mezzosopranistka Tereza Papoušková,“ uvedl dramaturg Beno Blachut ml.

Zajímavostí programu bude uvedení skici k třetímu jednání Čertovy stěny, do opery nakonec nezařazené. V dalších částech programu se představí sopranistky Tamara Morozová a Markéta Klaudová, tenorista Daniel Matoušek, barytonista Jiří Brückler, basista Miloš Horák. Koncert pořádá Opera Národního divadla ve spolupráci se Společností Bedřicha Smetany. Program zahájí proslovem Olga Mojžíšová, členka výboru společnosti a kurátorka Muzea Bedřicha Smetany.

Smetana se narodil 2. března 1824 v Litomyšli a zemřel 12. května 1884 v Praze. Byl významným skladatelem období romantismu. Mezi jeho nejznámější díla patří opera Prodaná nevěsta, která je považována za prototyp české národní opery, cyklus symfonických básní Má vlast a smyčcový kvartet č. 1 e moll Z mého života.

V letech 1949 až 1992 nesla Smetanovo jméno budova dnešní Státní opery Praha. Hlavní koncertní prostor pražského Obecního domu má název Smetanova síň. Mezinárodní hudební festival Pražské jaro začíná každoročně ve Smetanův úmrtní den jeho cyklem Má vlast. Ve skladatelově rodném městě se koná festival Smetanova Litomyšl a v Plzni se každoročně koná Mezinárodní smetanovská klavírní soutěž. Smetanovo jméno nese řada pěveckých sborů. Po Smetanovi jsou pojmenovány rozsáhlý kráter Smetana na planetě Merkur a planetka 2047 Smetana.

Na výročí 200 let od narození Bedřicha Smetany chystá Litomyšl rekonstrukci jeho rodného bytu a úpravu hlavního náměstí u jeho sochy. Od narození slavného skladatele uplyne 200 let v roce 2024.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz