Láska nejen k hudbě a v hudbě

Letos si připomínáme 100. výročí narození básníka Jana Skácela. Jeho poslední sbírka nese název A znovu láska… „A znovu láska, znovu, odedávna z povzdálí překáží smrti.“ Téma 64. ročníku Smetanovy Litomyšle se tedy jasně nabízelo, navíc „volně, avšak velmi přiléhavě a logicky navazuje na programové linie předchozích ročníků (mj. Múza Naděje, Klíče od domova). Náš festival si Jana Skácela připomíná také dvojím uvedením premiéry pořadu A znovu láska… & Svatojánské vigilie,” uvádí umělecký ředitel festivalu Vojtěch Stříteský.

Za podobně inspirativní a na témata uplynulých ročníků přímo navazující však dle svých slov vnímá též biblický citát „A tak zůstává víra, naděje, láska – ale největší z té trojice je láska.“ Obsah sdělení a jeho ozvuk v hudebním i výtvarném světě Smetanovy Litomyšle samozřejmě nechce zužovat jen na citovou náklonnost muže a ženy. „Naopak, uvedením celé řady děl a výstav dáváme najevo, že lásku vnímáme též jako oddanost k druhému člověku, příteli, rodině, přírodě, ideji, svobodě, vlasti i k Bohu; tak posilujeme nadčasové vyznění a filozofickou hloubku tématu,” upřesňuje Stříteský.

Lásku evokuje rovněž současný vizuál od studia wwworks, kruhová notová osnova se symboly repetice a pěti tónů (každý za jednu hlásku ve slově láska).

A tak láska ve všech možných podobách prostupuje a naplňuje veškeré festivalové dění. Láska, v současné době tolik potřebná, a přec mnohde strádající a živořící, je zkrátka hybnou silou lidstva. Zažijte ji tedy na festivalu, nechte ji na sebe působit prostřednictvím hudby či výtvarného umění.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz