Smetanova Litomyšl / místa konání

Zámecká jízdárna

Komfortní prostor pro výcvik ušlechtilých koní se ve dvacátém století stal chlévem, skladištěm, dílnou a teprve v sedmdesátých letech získal kulturní využití. Opraven byl se záměrem vytvoření náhradního místa pro přenesení festivalových pořadů z nádvoří zámku v případě nepříznivého počasí. Tomu však nevyhovoval kapacitou a zejména akustikou, takže byl využíván nejčastěji jako výstavní galerie. Svoji současnou podobu získal v rámci projektu „Revitalizace zámeckého návrší“ v roce 2013. Architekti Jan Šépka, Tomáš Hradečný a Petr Hájek vyřešili akustiku důmyslným technickým zařízením, umožňujícím proměňovat délku dozvuku podle potřeby.

Do prostoru vestavěli posuvné jeviště, jeho umístěním je možno měnit kapacitu a z velkého sálu vytvořit komorní prostředí. Variabilita a multifunkčnost tak jsou hlavní atributy, tím dalším je originalita výtvarného konceptu. Jako materiál pro veškeré vybavení je použit laminát, skleněná rohož zalitá v pryskyřici s jantarovou barvou. Průsvitnost jej odhmotňuje, vytváří zajímavé světelné efekty, objektům zároveň ubírá dominanci a ty pak vytvářejí výtečnou kulisu výstavám a nejrůznějším kulturním akcím. Smetanova Litomyšl získala ideální prostor pro pořádání koncertů alternativního charakteru, pro komorní koncerty a přednáškový sál pro oblíbené ouvertury – lektorské úvody festivalových pořadů.

Pro koncerty je kapacita až 480 míst + dva vozíky. Hlediště bez zvýšení řad je rozděleno do 3 sektorů podle vzdálenosti od pódia. Sedadla nejsou číslována a doporučujeme proto vybrat si svá místa s co největším časovým předstihem.  

Jiráskova 133, Litomyšl
Generální partner

Sign up for our newsletter
(in Czech):

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz