Na Smetanku zamíří Slováci, Španělé dovezou flamenco

Search
Close this search box.

TISK , Datum: 09.01.2020 , Zdroj: Chrudimský deník , Strana: 3 , Autor: IVETA NÁDVORNÍKOVÁ , Vytištěno: 2 450 , Rubrika: Chrudimsko , Země: Česko

Smetanova Litomyšl zveřejnila program 62. ročníku národního festivalu.

Naděje, to je téma, které propojí hudební i výtvarnou část 62. ročníku Národního festivalu Smetanova Litomyšl. Inspirací je výročí konce druhé světové války. „Nechceme ale zdůrazňovat konkrétní pořady, skladatele či díla a spojovat je krkolomnými vysvětlivkami,“ řekl umělecký ředitel festivalu Vojtěch Stříteský.

VÝROČÍ BEETHOVENA

Festival se bude konat od čtvrtka 11. června do pondělí 6. července. Uskuteční se celkem 44 pořadů.

Po více než dvaceti letech zavítají do Litomyšle dva soubory ze Slovenska. Festival zahájí Slovenská filharmonie pod taktovkou šéfdirigenta Jamese Judda skladbami Smetany, Verdiho, Wagnera, Rajtera a Beethovena, jehož 250. výročí narození bude jednou z hlavních dramaturgických linií festivalu. Opera Slovenského národního divadla Bratislava se představí novou inscenací Mozartovy Figarovy svatby a galakoncertem

Operní řada přinese brněnskou inscenaci Smetanovy Libuše, která bude uvedena na speciálně upraveném litomyšlském zimním stadionu. „Dále novou Lipusovu inscenaci Dvořákovy Rusalky, Meyerbeerova Roberta ďábla, Verdiho Aidu, ale i koncertní provedení Gershwinovy opery Porgy a Bess. Na návštěvníky čeká devátá stagiona na zámku Nové Hrady s projektem Třikrát Ariadna,“ uvedla mluvčí festivalu Jana Bisová.

Ve Smetanově domě bude uvedeno nové nastudování opery Lenky Nota Jsem kněžna bláznů na libreto Olgy Sommerové k 200. výročí narození Boženy Němcové.

SMETANOVA MÁ VLAST

Návštěvníci vyslechnou také dva koncerty v podání České filharmonie. Partnerský orchestr Smetanovy Litomyšle uvede 5. symfonii Gustava Mahlera a Mou vlast Bedřicha Smetany. Vystoupí i rezidenční umělec Adam Plachetka, který festival zahájí a ve Velkém finále premiérou projektu Possible Dream také zakončí.

V březnu uplyne 300 let od úmrtí významného italského stavitele Giovanniho Battisty Alliprandiho, který vystavěl piaristický chrám Nalezení sv. Kříže. V Litomyšli je pochován.

K jeho poctě zazní koncerty Voce D’Alliprandi Collegia 1704 Václava Lukse, a to nejen v Litomyšli, ale i v Alliprandiho poutním kostele v Chlumku u Luže.

V baletní a taneční řadě je na programu Kučerův balet Tři mušketýři a nová inscenace Špalíčku Bohuslava Martinů. Zážitkem bude i hostování souboru Andalusian Flamenco Ballet ze španělské Malagy, jenž připomene čtvrt století od návštěvy španělského královského páru v Litomyšli.

Předprodej vstupenek bude zahájen ve středu 4. března v 10 hodin na webu festivalu a v prodejní síti Ticketportal.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz